ABD Ordusu AGM-183A hipersonik füzesinin fotoğraflarını yayınladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri’ne (U.S.A.F) bağlı Edwards Hava Kuvvetleri Üssü (AFB), ABD’li Lockheed Martin firması tarafından geliştirilen AGM-183A Havadan Bırakılan Seri Müdahale Silahının (ARRW) fotoğraflarını paylaştı.

Edwards AFB tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu fotoğraflar, 12 Haziran 2019 tarihinde 419’uncu Uçuş Test Filosu’na ait B-52 bombardıman uçağı tarafından AGM-183A Hipersonik Füze Sistemi veya diğer ismiyle AGM-183A ARRW ile gerçekleştirilen esir taşıma testlerine ait. Bu test, AGM-183A’nın aynı zamanda ilk uçuş testi. Test esnasında, füzenin prototipine ve uçağın silah istasyonlarına takılan ekipmanlar ile sürtünme ve titreşim etkileri üzerine veriler toplandı. Prototip, herhangi bir harp başlığına sahip değildi ve zaten B-52’den de bırakılmadı. B-52, test faaliyetlerinin ardından aynen kalkıştı olduğu gibi AGM-183A prototipi ile birlikte Edwards Hava Üssüne iniş yaptı.

STM Banner

Hipersonik Silah Sistemleri, ses hızın beş katından daha fazla hızlarla seyahat edebilen sistemler olarak tanımlanıyor. Halihazırda birkaç ülkenin geliştirmek için çalışmalar yaptığı Hipersonik Silah Sistemlerinde; ABD, Rusya ve Çin öne çıkmakta.

ABD’li Lockheed Martin tarafından geliştirilen AGM-183A Hipersonik Füzesinin, 2022 yılına kadar operasyonel hale getirilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu