Başkan DEMİR: Sadece ABD, Türkiye’yi F-35 programından çıkartamaz

Roketsan Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, bugün ULAK HABERLEŞME A.Ş. tarafından düzenlenen basın toplantısı esnasında, ABD’nin Türkiye’yi çıkartmakla tehdit ettiği Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı yani F-35 Lightning II savaş uçaklarıyla ilgili olaraktan açıklamalarda bulundu.

DEMİR, Müşterek Taarruz Uçağı F-35 projesinin, 9 ülkenin (ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Türkiye, Kanada, Avustralya, Danimarka ve Norveç) ortak olduğu bir program olduğunu hatırlatarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin isteği ile Türkiye’nin F-35 projesinden çıkartılamayacağını açıkladı. DEMİR, Türkiye’nin Müşterek Taarruz Uçağı F-35 projesinden çıkartılabilmesi için programa üye diğer ülkeler ile oylama yapılması gerektiğini açıklamalarına ekledi.

Halihazırda 30 adet F-35A siparişi bulunan Türkiye, ilk 4 F-35A jetini teslim almış bulunmakta. Ancak geçtiğimiz haftalarda ABD Yönetimi, Türkiye’nin S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedarik programını öne sürerek, bu 4 adet F-35 uçağı ile ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Luke Hava Üssündeki Türk pilotlarının ve bakım ekibinin eğitimlerinin durdurulması kararını almıştı. Uzun vadede 100 adetten fazla F-35 tedarik etmeyi planlayan Türkiye, aynı zamanda proje kapsamında birtakımı kritik düzeyde öneme sahip olan bazı parçaların da üretimde yer alıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu