Başkan DEMİR: Sadece ABD, Türkiye’yi F-35 programından çıkartamaz

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, bugün ULAK HABERLEŞME A.Ş. tarafından düzenlenen basın toplantısı esnasında, ABD’nin Türkiye’yi çıkartmakla tehdit ettiği Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı yani F-35 Lightning II savaş uçaklarıyla ilgili olaraktan açıklamalarda bulundu.

DEMİR, Müşterek Taarruz Uçağı F-35 projesinin, 9 ülkenin (ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Türkiye, Kanada, Avustralya, Danimarka ve Norveç) ortak olduğu bir program olduğunu hatırlatarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin isteği ile Türkiye’nin F-35 projesinden çıkartılamayacağını açıkladı. DEMİR, Türkiye’nin Müşterek Taarruz Uçağı F-35 projesinden çıkartılabilmesi için programa üye diğer ülkeler ile oylama yapılması gerektiğini açıklamalarına ekledi.

STM Banner

Halihazırda 30 adet F-35A siparişi bulunan Türkiye, ilk 4 F-35A jetini teslim almış bulunmakta. Ancak geçtiğimiz haftalarda ABD Yönetimi, Türkiye’nin S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedarik programını öne sürerek, bu 4 adet F-35 uçağı ile ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Luke Hava Üssündeki Türk pilotlarının ve bakım ekibinin eğitimlerinin durdurulması kararını almıştı. Uzun vadede 100 adetten fazla F-35 tedarik etmeyi planlayan Türkiye, aynı zamanda proje kapsamında birtakımı kritik düzeyde öneme sahip olan bazı parçaların da üretimde yer alıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu