ABD Ordusu’ndan 1.2 milyar dolarlık IM-SHORAD siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu, IM-SHORAD Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi üretim, test ve teslimat faaliyetleri için General Dynamics Land Systems (GDLS) şirketine 1.2 milyar ABD Doları değerinde bir sipariş verdi.

Edinilen bilgiye göre; ABD Ordusu, IM-SHORAD Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi üretimi ile ilgili olarak, ABD merkezli General Dynamics Land Systems (GDLS) şirketine 1.219 milyar ABD Doları değerinde bir siparişte bulundu. Söz konusu sipariş kapsamında General Dynamics Land Systems ve Leonardo DRS ile Raytheon şirketleri, ABD Ordusu için IM-SHORAD araçlarının üretimini gerçekleştirecek. Teslimatların, 30 Eylül 2025 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

ABD Ordusu’nun mobil kısa menzilli hava savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla geliştirilen IM-SHORAD; İnsansız hava aracı, helikopter ve sabit kanatlı hava hedeflerine karşı geliştirilmiştir. IM-SHORAD sistemi bu amaç ile XM914 30mm’lik Otomatik Top, MX-GCS EO/IR Sistemi, Longbow HELLFIRE Füzeleri, IFF Anteni, MHR Radarları, Stinger Füzeleri ve RlwP Tareti ile donatılmıştır. Sistem, 8 kilometre angajman menzile sahiptir.

ABD Ordusu’nun ilk Stryker IM-SHORAD siparişi, 230 milyon ABD Doları tutarındaydı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu