Türk S-400’lerinin Hedefi: Banshee

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilen S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)’ne ait radar, komuta kontrol ve füze fırlatma araçları, atışlı testler icra etmek üzere Sinop’taki test merkezine götürüldü.

Edinilen bilgiye göre; Türk Hava Kuvvetleri’ne ait S-400 bileşenleri, 5-16 Ekim 2020 tarihleri arasında Sinop’ta bir dizi atışlı teste tabi tutulacaklar. Yaklaşık 10 gün sürecek test faaliyetleri için Türk Hava Kuvvetleri, 10 adet Banshee Hedef Uçağı tedarik etti. Bu hedef uçaklara yapılacak atışlar ile S-400’ün radar işlevselliği, hedef tespit ve takip yetenekleri, iletişim sisteminin kabiliyetleri ve komuta kontrol sisteminin performansı gözlenecek.

STM Banner

Banshee Hedef Uçağı

Eskiden Target Technology Banshee olarak tanıtılan Meggitt BTT-3 Banshee, hava savunma sistemlerinin test faaliyetleri için geliştirilmiştir. Banshee ile havadan havaya füzelerin, yerden havaya füze sistemlerinin, omuzdan atılan füzelerin (MANPADS) ve hava savunma top sistemlerinin imkan/kabiliyetleri ölçülmektedir.

İngiliz Target Technology şirketi tarafından geliştirilen Banshee, 1980 de geliştirmeye başlanmıştır. Sistemin geliştirme faaliyetleri 1983 yılında tamamlanmış ve müteakiben kullanıma alınmıştır.

Delta kanat tasarımına sahip olan Banshee, çoğunlukla kompozit malzemeden yapılmıştır. İlk modellerde Normalair-Garrett üretimi 26 hp 342 cc çift silindirli ve iki zamanlı motorlar kullanılırken, sonraki modeller Norton üretimi P73 motorlarla donatılmıştır.

Banshee hem denizde hem karada kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Aktif/pasif radar kesit alanı arttırıcı, IR iz arttırıcı, akustik iz artırıcı, KEC lançeri ve birçok faydalı yük ile donatılabilmektedir. Yine bazı modellere de kamera takılarak keşif İHA’sı görevi görmesi sağlanmaktadır.

Banshee Hedef Uçak

1980’lerin sonunda İngiliz envanterine giren bu sistem, 30’dan fazla ülkeden de sipariş almıştır. Yine birçok hava savunma sistemine, havadan havaya füzeye ve hava savunma top sistemine karşı test edilmiştir.

Meteor, AMRAAM, Aim-7 Sparrow, Aim-9 Sidewinder, MICA, Aspide, R550 Magic, IRIS-T, Stinger, AKASH, Sea Wolf, Mistral, Sadral, Rapier/Jernas, HVM, Simbad, Crotale, Blowpipe, Javelin, Starburst, Starstreak, Sea Sparrow, ESSM, Hawk, Patriot, Phalanx, Sea Zenith, Seaguard, AHEAD ve Goalkeeper sistemleri, test faaliyetleri için Banshee’yi kullanmıştır.

Genel özellikleri

 • Mürettebat:Yok
 • Uzunluk:85 – 2.95 metre
 • Kanat açıklığı:2,49 metre
 • Yükseklik:0,78 metre
 • Boş ağırlık:39 kg
 • Brüt ağırlık:73 kg
 • Motor:1 × Norton P73 Wankel döner motor, 28 kW (38 hp)

Performans

 • Maksimum hız:370 km/sa
 • Menzil: 90 dakika
 • Servis İrtifası: 23.000 ft

Yazı: Muhammed AYYILDIZ   |   Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

 1. Acaba hedef ıskalanırsa tekrar kullanılabilmesi mümkün mü ? Mesela paraşütle yumuşak iniş gibi. Aslında Baykar’ın filan yapamayacağı şeyler değil. İleride bunların da yerli yapılması şaşırtıcı olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu