ABD Polonya’ya F-15 gönderdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri’ne ait F-15E Strike Eagle tipi savaş uçakları Polonya’da bulunan Powidz hava üssüne gönderildi. Uçakların tatbikat maksadıyla gönderildiği belirtildi.

Bir nevi acil durum reaksiyon tatbikatı olarak kabul edilen bu tatbikat kapsamında amaç NATO ülkelerinin askeri anlamda işbirliğinin her an en üst düzeyde kalmasına olanak sağlamak. Tatbikat için az sayıda uçak ve az sayıda personel görevlendirildi. Personelin görevinin ise mümkün olan en kısa sürede üsse konuşlanmaları olarak açıklandı. İlerleyen günlerde ABD’li ekibin, Polonya Hava Kuvvetleri ile uçuş eğitimleri de icra edeceği öğrenildi.

STM Banner

F-15E Strike Eagle, C ve D modelde olduğu gibi hava üstünlük görevlerinin yanında artık oldukça kapsamlı bir şekilde bombardıman uçağı olarak da görev yapabilir hale gelmiştir. 4,5/4++ nesil olarak sınıflandırılan, çift motorlu, gelişmiş bir AESA radar kabiliyetine haiz ve oldukça geniş bir harekat yarıçapına sahip F-15E için açık kaynaklarda yaklaşık 1300 km harekat yarıçapına sahip olduğu belirtilse de, 750 galonluk CFT ve 600 galonluk harici yakıt tankları ile bu mesafe önemli ölçüde (belki 1800+ km’den daha fazla) artabilir. 36.700 kg yük taşıma kapasitesine sahiptir, sesten 2,5 kat daha fazla hıza ulaşabilir ve 60 bin feet irtifaya çıkabilir. Kanat ve gövde altında toplam 12’den fazla istasyonu bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu