Çin, ABD savaş gemilerine karşı geliştirdiği hipersonik gemisavar füzesini test etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin, ABD Deniz Kuvvetleri (U.S. NAVY) envanterinde bulunan gemileri imha etmek üzere geliştirdiği yeni hipersonik gemisavar füzesini test etti.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLAN), ABD savaş gemilerini imha edebilecek kapasiteye sahip yeni hipersonik gemisavar füzesini test etti. PLAN envanterinde bulunan Type 055 sınıfı güdümlü füze destroyerlerinde kullanılacak olan “YJ-XX” isimli yeni hipersonik gemisavar füzesin, ABD Donanmasına ait savaş gemilerinde yer alan SM-3 BLOK IIA ve SM-6 BLOK IA tipi füze savunma sistemlerini atlatacak seviyede olduğu bildirildi.

STM Banner

Çin kaynakları, SM-3 BLOKA IIA ve SM-6 BLOK IA füze savunma sistemlerinin, YJ-XX’i imha etme yeteneğine sahip olmadıklarını ve bu yüzden YJ-XX’in, ABD Donanmasında bulunan her türlü savaş gemisini imha etme yeteneğine sahip olduğunu açıkladı.

YJ-XX hipersonik gemisavar füzesinin, balistik füzelerinin izlediği parabol yörüngeden farklı olarak manevra içeren bir yörüngede hareket etmesinden dolayı, SM-3 BLOK IIA ve SM-6 BLOK IA füze savunma sistemleri tarafından imha edilemeyeceği öne sürülmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu