ABD savaş gemisindeki patlamada 21 yaralı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait USS Bonhomme Richard (LHD 6) Amfibi Harp Gemisi, geçtiğimiz gün Türkiye’ye göre gece saatlerinde başlayan yangında ağır hasar aldı.

Geçtiğimiz gün San Diego Deniz Üssü limanında bulunan ABD Donanması’na ait USS Bonhomme Richard (LHD 6) Amfibi Harp Gemisi, Türkiye’ye göre gece saatlerinde sebebi henüz belirlenemeyen bir yangına ev sahipliği yaptı. İtfaiye ekiplerinin karadan ve denizden yaptığı müdahalelere rağmen USS Bonhomme Richard, yangın esnasında ağır hasar aldı ve gemideki patlamalardan ötürü 18 denizi ile 4 sivil yaralandı. Gemideki yangın halen devam ederken San Diego İtfaiye Şefi, yangının günlerce sürebileceğini açıkladı.

STM Banner

Wasp sınıfı bir Amfibi Harp Gemisi olan USS Bonhomme Richard (LHD 6), 1998 yılında hizmete girmiştir. 253.2 metre uzunluğa, 40.650 ton deplasmana, 20+ knots azami hıza ve 31.8 metre genişliğe sahip olan gemi; iki adet RAM Lançeri, iki adet SeaSparrow Lançeri, üç adet Phalanx CIWS ve dört adet 25mm Mk38 silah sistemlerine sahiptir. Gemi; CH-46 Sea Knight helikopteri, CH-53E Sea Stallion helikopteri, AV-8B Harrier savaş uçağı, UH-1 Huey helikopteri, AH-1W Super Cobra Taarruz Helikopteri, V-22 Osprey Tiltrotoru ve F-35B savaş uçağı ile görev yapabilmektedir


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu