Biden’ın ilk savunma bütçesi: 753 Milyar ABD Doları

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Başkanı Joe Biden, 2022 mali yılı için Kongreye sunduğu bütçe talebinde ulusal güvenlik fonlaması için 753 milyar $ bütçe istedi, bu bütçenin 715 milyar dolarlık kısmi ise Savunma Bakanlığına (Pentagon) ayrıldı.

2021 mali yılı bütçesine kıyasla her ne kadar yüzde 1.6’lık bir artış söz konusu olsa da enflasyona göre düzeltme yapıldığında bütçede yüzde 0.4 miktarında bir düşüş göze çarpıyor. Trump yönetimi, 2022 mali yılı için Savunma Bakanlığına 722 milyar $’lık bütçe ayırmayı planlıyordu.

STM Banner

Biden yönetiminin sunduğu bütçede en fazla dikkat çeken noktalardan biri ise savunma endüstrisi ve özelinde gemi inşasına yapılan vurgu. Gemi inşası, ABD’nin Çin ve İndo-Pasifik’te egemen güç olma mücadelesinde hayati rol oynuyor.

Biden yönetimi tarafından federal bütçeye ilişkin yayımlanan 58 sayfalık özet belgesinde Çin, “ABD için en büyük sınama” olarak nitelendirildi. İndo-Pasifik bölgesinde “üstünlük” elde edilmesi için “Pasifik Caydırıcılık Girişimi’nin” desteklenmesi gerektiği belirtildi.

USS Theodore Roosevelt

ABD’nin Rusya’yı da caydırmak istediğine işaret edilen belgede, Pentagon’un küresel güç rekabeti konusunda konsept, kabiliyet ve kuvvet konumlandırma stratejileri kuracağı ifade edildi.

Ar-Ge ve gemi inşa konularının da Pentagon bütçesine öncelik verilen konular olduğuna değinilen belgede, nükleer caydırıcılık kapasitesinin modernize edilmesi ve uzun menzilli füzelerin alınması için yatırım yapılacağına dikkati çekildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Dikey İniş Kalkışlı Küçük İHA (KİHA) için TÇD yayımlandı


Kaynak: SavunmaSanayiST, AA

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu