Dikey İniş Kalkışlı Küçük İHA (KİHA) için TÇD yayımlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Dikey İniş Kalkışlı Küçük İHA (KİHA) için Teklife Çağrı Dosyası (TÇD) yayımlandı.

Edinilen bilgiye göre; Dikey İniş Kalkışlı Küçük İHA (KİHA) Projesi ile Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın bu alandaki ihtiyaçlarının, yerli imkanlarla karşılanması sağlanacak. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ihaleye, sadece yerli firmalar tarafından katılım sağlanabilecek.

STM Banner

Proje kapsamında yüklenici adayları ise şu usulle tespit edilecek:

a. Firmanın sahip olduğu İHA ile uçuşlu gösterim yapması ve SSB ve Kullanıcı tarafından söz konusu İHA’nın en az 2 (iki) saat havada kaldığı, 1.000 (bin) metre (AGL) irtifaya çıktığı ve 15 (onbeş) km menzile sahip olduğunun tespit edilmesi, veya

b. Firmanın ürettiği ve en az madde a’da yer alan teknik özelliklere sahip İHA Sisteminin yurtiçi veya yurtdışı kamu kurumuna sözleşme altında teslim edildiğine/bahse konu İHA ile hizmet sağlandığına dair iş bitirme belgesinin SSB’ye teslim edilmesi.

TOGAN

Uygun gizlilik dereceli Tesis Güvenlik Belgesine ve Şahıs Güvenlik Belgesine sahip olmayanlar ise Teklife Çağrı Dosyası’na erişemeyecek.

Türkiye’de dikey iniş/kalkış yeteneğine sahip insansız sistemler alanında; ASISGUARD, Baykar Savunma, DASAL (ASELSAN / ALTINAY) ve STM gibi firmalar öne çıkmakta.

TÇD ile ilgili detaylı bilgiye, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. (dikey iniş/kalkış yeteneğine sahip insansız sistemler alanında; ASISGUARD, Baykar Savunma, DASAL (ASELSAN / ALTINAY) ve STM )
    Özellikle bu sınıfta tamamen yerli ve özgün bir sisteme sahip olan LAPİS HAVACILIK haberinizde adı geçen firmaların bir çoğundan daha geri değildir.AOSB deki fabrikasında ve İvedik Teknopark Ar-Ge merkezinde beş yıldır faaliyetlerini sürdürmektedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu