ABD Senatosu Türkiye’ye F-16 Blok 70 Satışını Kısıtlayan Eklemeleri Çıkarttı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Senatosu’nda, Türkiye’ye F-16 satışının belirli koşullara bağlanması için ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA)’na eklenmesi istenilen maddeler çıkarıldı.

Geçtiğimiz günlerde bazı ABD’li Senatörler, Türkiye’ye yönelik F-16 Blok 70 satışının belirli koşullara bağlanmasını amaçlayan yasa tasarıları sunmuştu. Söz konusu maddelerin, ABD Savunma Bakanlığı 2023 Bütçe Kanunu (NDAA)’na eklenmesi hedefleniyordu.

STM Banner

AA tarafından edinilen bilgiye göre; ABD’li Senatörler tarafından hazırlanan yasa tasarıları, ABD Savunma Bakanlığı 2023 Bütçe Kanunu (NDAA)’nun Senato versiyonundan çıkarıldı. Böylelikle ABD Senatosu’nda, Türkiye’ye yönelik F-16 Blok 70 satışını kısıtlamayı amaçlayan herhangi bir yasa tasarısı kalmadı.

Ancak ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Frank Pallone, Temmuz 2022’de Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedarikini içeren bir yasa tasarısı sunmuştu. Frank Pallone tarafından sunulan ve Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yasa tasarısında özetle; Türkiye, ABD’den alacağı F-16 Blok 70 savaş uçaklarını Amerikan çıkarlarına göre kullanırsa ve Yunan hava sahasını bu uçaklarla ihlal etmeyeceğini garantiler ise Türkiye’ye uçakların satışının “önü açılabilir.” ifadeleri bulunuyordu.

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu tarafından ayrı ayrı hazırlanan ABD Savunma Bakanlığı 2023 Bütçe Kanunu (NDAA) taslakları, önümüzdeki günlerde ABD Kongresi’ndeki Karma Komisyon’da görüşülecek. Karma Komisyon, Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen F-16 yasa tasarısını NDAA’e koymaz ise Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedarikini kısıtlayan bütün unsurlar ortadan kalkmış olacak.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Tedarik Programı

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil harekat ihtiyacı kapsamında Türkiye, geçtiğimiz yıl ABD’ye bir talepte bulunmuştu. Söz konusu talep, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 adet F-16 Blok 40 / 50+’ın Blok 70 seviyesine modernizasyonunu içeriyor.

Acil harekat ihtiyacı talebi kapsamında ilk toplantı Aralık 2021’de, ikinci toplantı ise Şubat 2022’de gerçekleştirilmişti. Türk ve Amerikan heyetleri, son olarak 15 Ağustos 2022 tarihinde ABD’de bir araya gelmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Malezya ANKA SİHA Tedarikine Karar Verdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu