Malezya ANKA SİHA Tedarikine Karar Verdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Malezya, Türkiye’den ANKA SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) tedarik etmeye karar verdi. Bu kapsamda tedarik sözleşmesinin, Malezya Savunma Bakanlığı ile TUSAŞ arasında imzalanması bekleniyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), uzun süredir Malezya’ya ANKA SİHA ve HÜRJET ihraç etmek için çalışmalar yürütüyor. Son olarak; Temmuz 2022’de Malezya Başbakanı Datuk Seri İsmail Sabri Yaakob, Ağustos 2022’de ise Malezya Kralı Sultan Abdullah, TUSAŞ’ı ziyaret etmişti.

STM Banner

Malezya Savunma Bakanı Hishammuddin Hussein tarafından yapılan açıklamaya göre; Malezya, TUSAŞ’tan ANKA SİHA tedarik etmeye karar verdi. İlk etapta, Malezya Hava Kuvvetleri için 3 birim ANKA İHA tedarik edilecek. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiler; Malezya’nın tedarik edeceği 3 birimin, 3 ila 6 adet ANKA SİHA’ya karşılık geldiği yönünde. Malezya Savunma Bakanlığı ile TUSAŞ arasında, ANKA tedarikine yönelik sözleşmenin yakında imzalanması bekleniyor.

Daha önce Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin; General Atomics MQ-9 Reaper (ABD), CAIC Wing Loong (Çin) ve TUSAŞ üretimi ANKA olmak üzere en az üç farklı İHA ile ilgilendiği biliniyordu. Malezya’nın bu adaylar arasında ANKA’yı tercih etmesi, esasında önemli bir başarı olarak görülüyor.

Jandarma-ANKA

Malezya merkezli DRB-HICOM Defence Technologies Sdn Bhd (DEFTECH) şirketi ile iş birliği yapan TUSAŞ’ın, “Combat Proven” yani sahada fiilen kanıtlanmış ANKA gibi bir İHA ile ihaledeki şansının oldukça yüksek olduğu öngörülüyordu.

ANKA İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

ANKA İHA, 30.000ft irtifada 30+ saat havada kalabilmekte ve 350+ kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir.

Şu ana kadar, Malezya’ya ilaveten Tunus ve Kazakistan da ANKA’yı tercih etti.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’a 4+12 adet HÜRJET Siparişi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu