LYNKEUS’un Son Atışlı Testi Güney Kıbrıs’ta Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

LYNKEUS Projesi’nin son atışlı testleri, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)’nde gerçekleştirildi. Test kapsamında, AKERON MP Tanksavar Füzesi ile belirlenen hedefler vuruldu.

LYNKEUS Projesi; insansız hava aracı ile koordineli olarak, zırhlı kara aracına konuşlu 5. nesil orta menzilli bir tanksavar füzesi ile görüş hattı ötesinde (BLOS) hedef imhasını içeriyor. Aralık 2020’de 6,33 milyon euro bedelle Avrupa Komisyonu’nun Savunma Alanında Avrupa Sınai Kalkınma Programı (PEDID) çerçevesinde başlatılan proje; Belçika, Kıbrıs ve Fransa’nın desteğiyle yürütülüyor.

STM Banner

Projede, MBDA gözetiminde 3 ülkeden 11 savunma şirketi görev alıyor. Proje kapsamında; Fransız ARQUUS şirketinin SHERPA tipi taktik tekerlekli zırhlı aracı, MBDA Fransa’nın Akeron MP Orta Menzilli Tanksavar Füzesi ve yine Fransız Novadem şirketinin NX70 adlı dronu kullanılıyor. Test atışları, 29 Eylül 2022 tarihinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde gerçekleştirildi.

Test atışları kapsamında; 2500 ila 3000 m arasında bulunan hedeflere, 2 adet TAVD MMP (Akeron MP) füzesinin otonom ve ortak konfigürasyonda atışı gerçekleştirildi. Otonom konfigürasyonda, dron atıcı araç tarafından kullanılırken; ortak konfigürasyonda ise dron farklı bir dost unsur tarafından kullanıldı.

Mbda, mbda şirketi, mbda füze,

MBDA şirketi liderliğindeki konsorsiyum şunlardan oluşuyor;

– Fransa’dan; MBDA, NOVADEM ve SAFRAN ELECTRONICS & DEFENCE;

– Belçika’dan; FN HERSTAL, JOHN COCKERILL DEFENCE, XENICS, THALES BELGIUM ve THE ROYAL MILITARY SCHOOL

– GKRY’den; THE CYPRUS INSTITUTE, ADDITESS LTD et SIGNALGENERIX LIMITED.

Akeron MP veyahut MMP olarak bilinen MBDA üretimi Orta Menzilli Tanksavar Füzesi; TIGER Mk3 helikopteri ile tamamlanabilirse European MALE İHA platformlarında kullanılacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: PARS STA’lar KKTC’de Görücüye Çıktı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu