Trump yönetimi Tayvan’a üç farklı silah paketi satmayı amaçlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Donald Trump başkanlığındaki Washington yönetimi; Çin Halk Cumhuriyeti ile uzun süreli bir gerginlik içerisinde olan Tayvan’a, üç farklı silah sistemi daha satmayı amaçlıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti ile uzun süredir gerginlik yaşayan ve bu gerginliği silah ithalatında da hissettiren Tayvan, ABD ile yakın ilişkilere sahip. ABD’den birçok gelişmiş silah sistemi tedarik eden Tayvan, kısa süre önce de 66 adet F-16 Fighting Falcon Blok 70 savaş uçağı sipariş etmişti. Edinilen bilgiye göre; Donald Trump başkanlığındaki Washington yönetimi, Tayvan’a yeni silah sistemleri satmayı planlıyor.

STM Banner

Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre bu silah sistemleri; Lockheed Martin üretimi HIMARS Mobil Topçu Roket Sistemi, Boeing üretimi SLAM-ER Seyir Füzesi ile Tayvan tarafından tedarik edilen F-16 Fighting Falcon Blok 70 savaş uçakları için harici sensör podları.

Washington, ABD Kongresi’nin bilgilendirilmesinin ardından söz konusu sistemlerin Tayvan’a satışı için yabancı askeri satış (FMS) kararları yayınlayacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Türkiye hem askeri hem de ekonomik güçlü olmalıdır.Bu adamlar tüm ülkeler arasındaki çözümsüzlükten besleniyorlar.aracı oldukları hiçbir sorun çözüme ulaşmıyor.kıbrıs,Karabağ,Tayvan,kuzey-güney Kore,Yemen,Libya ,İran ve Suriye!hepside adamların gerginliklerden faydalanıp karşılıklı silah sattıkları ülkeler!Türkiye Kıbrıs,Suriye,Libya ve Doğu Akdeniz’de mutlaka askeri ve siyasi sertliğini göstermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu