Türkiye, savunma sanayii ihracatında nasıl bir yol izliyor?

Roketsan-ATMACA-Banner

“STM ile 1e1 Cevaplar” programının bu haftaki konuğu, STM İş Geliştirme Müdürü Edip DENİZ oldu. DENİZ, Türk savunma sanayii firmaları tarafından ihracatta izlenen yol ile ilgili soruyu cevapladı.

STM İş Geliştirme Müdürü Edip DENİZ, “Biz ve diğer savunma sanayii şirketlerimizin birinci önceliği, Türk Silahlı Kuvvetleri’miz başta olmak üzere; güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarına yönelik, özgün olarak tasarlanmış yerli ve milli sistemler geliştirmektir. Yurtiçindeki ihtiyaçları karşıladıktan sonra, ihracata yönelik olarak faaliyetlerimizi genişletiyoruz. Savunma sektöründe ihracat yapabilmenin, global seviyede kabul edilen temel bir koşulu var ki o da geliştirilen ürünlerin; kendi silahlı kuvvetleriniz tarafından da başarılı bir şekilde kullanılıp, kullanılmadığı. Bu sebeple; üretilen sistemlerin öncelikle ülkemizde başarılı bir şekilde kullanılması, daha sonra da dost ve kardeş ülkelere sunulması ihracatta izlediğimiz en temel yolu oluşturuyor. STM olarak biz de ihracat konusuna odaklı bir şekilde faaliyetlerimizi gerçekleştiriyor, ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine mümkün olan en yüksek katkıyı sağlamaya çalışıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Dünya’nın en büyük 100 savunma sanayii şirketi arasında bulunan STM, açık kaynak bilgilerine göre özellikle Pakistan’a yönelik önemli ihracat başarılarına sahip. Deniz platformu alanında önemli bir yetkinliği bulunan STM, MİLGEM projesi kapsamında ana yüklenici olarak görev alıyor.

“STM ile 1e1 Cevaplar” programını, STM’nin sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu