ABD, Türkiye’ye F-35 ekipmanı sevkiyatını durdurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’ye F-35 Lightning II jetleriyle ilgili olaraktan malzeme ve ekipman sevkiyatını durdurdu.

Reuters tarafından paylaşılan habere göre Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’ye F-35 Lightning II jetleriyle ilgili eğitim ile diğer malzeme ve ekipmanın teslimatlarını durdurdu. Reuters’e konuşan ABD’li yetkililer, bu durumun Türkiye’ye F-35 ambargosu yönündeki ilk somut adım olduğuna dikkat çektiler.

STM Banner

30 adet F-35A Lightning II jeti siparişi bulunan Türkiye, ilk 2 F-35 uçağını 21 Haziran 2018’de teslim almıştı. Türkiye’nin Mart 2019’da teslim alması planlanan 3’üncü ve 4’üncü F-35 jetleri, Lockheed Martin tesislerinde test uçuşu esnasında görüntülenmiş ancak teslimatları Mart ayı boyunca gerçekleşmemişti. Türk Savunma Sanayii firmaları, F-35 projesi kapsamında birçok parçanın ve sistemin üretimini gerçekleştirmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. İnsansiz hava araci uretiminde dunyada en gelismis ulkeyiz. Varsin 3-5 sene sonra insansiz jetimizi kendimiz yapariz. Korku ve panige gerek yok. Yuzde yuz yerli olsun bizim olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu