ABD Ukrayna’ya gizlice ATACMS balistik füzesi gönderdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, bir süredir ısrarla talep ettiği ATACMS balistik füzesine kavuştu. ATACMS ile ilk Ukrayna saldırısı, Kırım havalanındaki Rus S-400 Hava Savunma Sistemi’ne gerçekleştirildi.

Pentagon Çarşamba günü yaptığı açıklamada, uzun menzilli ATACMS füzelerinin, Başkan Biden’ın uzun süredir istenen füzelerin Kiev’e teslim edilmesi yönündeki talimatının ardından bu ayın başlarında Ukrayna’ya ulaştığını söyledi.

STM Banner

ATACMS Kırım’a saldırmak için kullanıldı

Uzun menzilli füzeler, ABD Başkanı Joe Biden’ın 12 Mart’ta onayladığı Ukrayna’ya yönelik 300 milyon dolarlık askeri yardım paketine dahil edildi. Ancak o yardım paketinde kaç füzenin aktarıldığı bilinmiyor.

Azami 300 kilometre menzilli ATACMS füzelerinin ilk kez 17 Nisan sabahı erken saatlerde, Ukrayna cephe hattına yaklaşık 165 km uzaklıkta bulunan Kırım’daki bir havaalanını vurmak için kullanıldığı iddia edildi.

MGM-140_ATACMS

ABD’yi Ukrayna’ya füze transfer etmeye iten şey neydi?

Rusya’nın Aralık ve Ocak aylarında Kuzey Kore’nin teslim ettiği uzun menzilli balistik füzeleri Ukrayna’ya karşı kullanmasının ABD’de fikir değişikliğine yol açtığı kaydedildi.

Rusya’nın Ukrayna’daki önemli altyapılara yönelik saldırıları da görüş değişikliğindeki etkenlerden biri oldu. Yetkili, isminin açıklanmaması kaydıyla, ABD’nin Rusya Federasyonu’nu bu konularda uyardığını ancak işgalcilerin onları dinlemediğini açıkladı.

Füzeler gizlice nakledildi

Ocak ayında ABD ordusu Lockheed Martin şirketinden yeni füzeler satın almaya başladı, bu nedenle ATACMS’nin Ukrayna’ya devredilmesi durumunda ABD ordusunun muharebe kapasitesinde azalma olacağı yönündeki korkular ortadan kalktı.

Başkan Joe Biden, Şubat ortasında ulusal güvenlik ekibiyle bir araya geldi ve danışmanlarının Ukrayna’ya füze gönderilmesi yönündeki tavsiyesini oybirliğiyle kabul etti.

ATACMS Füzesi

Tartışmaya Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Charles Brown katıldı.

Finansman bir sorun olmaya devam etti, ancak Mart ayında ekstra para bulmak ve Ukrayna’ya füze göndermek mümkün oldu. Reuters, Biden’ın ekibine ATACMS’yi de dahil etmesini tavsiye ettiğini, ancak bunu operasyonel güvenliği korumak ve Ukrayna için bir sürpriz unsuru olarak gizlice yapmasını tavsiye ettiğini yazıyor.

Pentagon açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı, Başkan Biden’ın uzun süredir beklenen füzelerin Kiev’e teslim edilmesi talimatı uyarınca ATACMS uzun menzilli füzelerinin bu ayın başlarında Ukrayna’ya ulaştığını söyledi.

Pentagon sözcüsü Garron Garn, Biden’ın füzelerin teslimatını gizlice onayladığını söyledi. Mart yardım paketine dahil edildiler.

CNN kaynakları, yeni yardım paketinin daha fazla ATACMS sağlamasının da beklendiğini belirtiyor.


Kaynak: UKRHaber

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu