Ukrayna’nın İstediği Ancak ABD’nin Vermediği Füze: ATACMS

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, 7’nci ayında devam ediyor. Ukrayna’ya birçok füze sistemi sevk edilirken, ATACMS gibi bazı füzeler ise talebe rağmen sevk edilmiyor.

Şubat 2022’de Rusya’nın taarruzu sonrası patlak veren savaş, 7 aydır devam ediyor. Ukrayna, Batı ülkeleri tarafından sevk edilen hassas güdümlü mühimmatlar sayesinde muharebe sahasında öne geçiyor. Bu füzelerin başında, hava savunma ve tanksavar füzeleri geliyor.

STM Banner

Ukrayna Ordusu’na ilk etapta MANPADS tipi portatif hava savunma füzeleri ile MANPATS tipi portatif tanksavar füzeleri sevk edildi. İlerleyen etapta ise ABD, HIMARS Yüksek Mobilite Kabiliyetine Sahip Topçu Sistemi’ni sevk etti. Ukrayna Ordusu tarafından aktif olarak kullanılan ve Rus Ordusu’nun kara yapılanmasına ağır hasarlar veren HIMARS, çeşitli füze sistemlerini kullanabiliyor.

ABD, HIMARS ile birlikte Ukrayna’ya M31 füzelerini sevk etti. HIMARS’tan atılan M31, 15 ila 70+ kilometre menzile sahip. GPS güdüme sahip füze, HIMARS’tan eş zamanlı olarak 6 adede kadar atılabiliyor. Bu füzeler ile birçok hedef, Ukrayna Ordusu tarafından hassas bir şekilde vuruldu.

HIMARS ÇNRA
HIMARS ÇNRA

Ukrayna, uzun süredir ABD’den MGM-140 ATACMS Füzesi’ni talep ediyor. HIMARS sisteminde kullanılan bir diğer füze olan ATACMS, azami 300 kilometre menzile ve M31’e göre çok daha büyük bir harp başlığına sahip. Ancak Ukrayna’nın ısrarlı talebine rağmen ABD, ATACMS Füzesi’ni sevk etmeyi kabul etmiyor.

Bu durumun en temel sebebi ise 300 kilometre menzilli ATACMS Füzesi’nin, Rusya Federasyonu’nun kara sınırlarının içerisindeki bölgelere de ulaşabilecek olması. Böyle bir durumun yaşanması durumunda Rusya’nın verebileceği tepki sebebi ile ATACMS’lar Ukrayna’ya sevk edilmiyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in kısa süre önce yaptığı ‘nükleer silah kullanabiliriz’ açıklamasının ardından, ATACMS’ların Ukrayna’ya sevk edilme ihtimalinin oldukça düştüğü öngörülüyor. Buna rağmen Ukrayna, elindeki mevcut silah sistemleri ile bazı bölgelerde işgal altındaki topraklarını geri almaya devam ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’ın Topçu Mühimmatları Polonya Yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu