ABD, Ukrayna’ya Patriot Hava Savunma Sistemi Yollamayı Planlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukrayna’ya yapacağı yeni askeri yardımlar kapsamında ülkeye Patriot Hava Savunma Sistemi yollamayı değerlendiriyor.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre ABD, Ukrayna’ya aralarında Patriot Hava Savunma Sistemi’nin de bulunduğu pek çok gelişmiş silah sistemini Ukrayna’ya yollamayı planlıyor.

STM Banner

ABD, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’ya yönelik 40 milyar dolarlık yardım paketi geçirme kararı almıştı. Yardımın 20 milyar dolardan fazla kısmı yalnızca askeri yardımlardan oluşacak. Bu askeri yardımlar kapsamında Ukrayna’ya verilebilecek olan silah sistemleri arasında Patriot HSS ve uzun menzilli topçu bataryaları yer alıyor.

Senato’dan geçen yardım paketinde yer alan diğer yardım kalemleri ise şöyle:

  • ABD envanterinden 11 milyar dolarlık askeri ekipman gönderimi
  • Ukrayna Güvenlik Yardım İnisiyatifi Fonu’na 6 milyar dolarlık ek bütçe
  • Mühimmat stoklarının yenilenmesi için 9 milyar dolar

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, savaş başlamadan önce Time dergisi ile gerçekleştirdiği röportajda ABD’nin Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemleri sevk etmesi gerektiğine inandığını söylemişti.

Yermak, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı sadece kendisini değil, Batı’yı da koruduğunu da belirtmişti.

Yermak: “Peki ABD Patriot’ları nereye konuşlandırıyor? En yakındakiler Polonya’da. Burada da olmalılar.” ifadelerinde bulundu, Aynı röportajda konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Rusya’nın Ukrayna sınırına yığdığı askerlerin ve askeri teçhizatın Kiev ve Batılı ülkelere bir “tehdit” amacı taşıdığını vurguladı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna’ya Yönelik Lend-Lease (Ödünç Verme-Kiralama) Yasası


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Washington Post

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu