TUSAŞ’tan Libya’ya HÜRKUŞ İhracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından Libya’ya HÜRKUŞ Askeri Eğitim Uçağı ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye ile Libya arasında HÜRKUŞ ihracatına yönelik nihai sözleşme imzalandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), milli imkanlarla geliştirilen HÜRKUŞ-B Askeri Eğitim Uçağ’nın ikinci ihracatını Libya’ya gerçekleştirdi. Libya Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile TUSAŞ arasında HÜRKUŞ-B tedarikine yönelik nihai sözleşme imzalandı.

STM Banner

HÜRKUŞ-B’nin ilk ihracat müşterisi, geçtiğimiz yıl Nijer olmuştu. Libya’ya yönelik ihracat ile birlikte TUSAŞ, 1 yıl içerisinde 2 ülkeye HÜRKUŞ ihraç etmiş oldu. TUSAŞ’ın hem Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na hem de ihracat müşterilerine yönelik HÜRKUŞ-B teslimatlarına, bu yıl başlayacağı tahmin ediliyor.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı 6 adet HÜRKUŞ tedarik edecek ve TUSAŞ’ın elinde ise halihazırda 14 adet HÜRKUŞ-B bulunuyor. Geriye kalan 8 adet HÜRKUŞ’un ise en az 6 adedinin Libya ve Nijer’e teslim edileceği tahmin ediliyor.

HURKUS-HYEU_KOL UCUS

TUSAŞ tarafından Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek HÜRKUŞ’lar, HÜRKUŞ-HYEU (Hava Yer Entegrasyonu Uçağı) konfigürasyonunda olacaklar. HÜRKUŞ-B üzerinden geliştirilen HÜRKUŞ-HYEU, MAM-L mühimmatı atım kabiliyetine sahip ve ATEŞ Filo’ya teslim edilecek.

Öte yandan TUSAŞ, yine Türk Hava Kuvvetleri için daha gelişmiş bir HÜRKUŞ Askeri Eğitim Uçağı geliştirmek için de çalışmalarını sürdürüyor. Yine HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı’nı geliştirme çalışmaları da TUSAŞ bünyesinde devam ediyor.

HÜRKUŞ-B Özellikleri

Tandem oturma düzenli, alçak kanatlı, tek motorlu, turboprop eğitim uçağı HÜRKUŞ, temel eğitim ve savaş uçağı dönüşümü arasındaki tüm eğitim kademelerinde kullanılmak ve zorlu operasyonlarda yakın hava desteği görevlerini yerine getirmek üzere, yeni nesil gelişmiş eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak üstün performans sağlaması amacıyla tasarlanmıştır.

HÜRKUŞ-B, TUSAŞ, Türk Hava Kuvvetleri, HÜRKUŞ-B Temel Eğitim Uçağı, Milli Eğitim Uçağı

İki prototip uçak ile şu ana kadar yapılan 530 sorti uçuşta 567 saat havada kalınmıştır. Bu uçuşlarda 356 knot sürate, 35.500 ft irtifaya çıkılmış, 6.3g görülmüştür. Uçuşlarda; sistem fonksiyon testleri, hava veri sistemi kalibrasyonu, kararlılık ve kontrol testleri, acil durum testleri, düşük sürat, detaylı stall ve aerodinamik konfigürasyon testleri, spin testleri, kararlılık ve kontrol testleri, performans testleri, havada motor susturma testleri, aerobatik ve operasyon testleri, yüksek hız ve çırpınma testleri vb. icra edilmiştir.

Tasarım Özellikleri

 • Üstün aerodinamik performans, TAI tasarımı özgün kanat profili
 • 1,600 shp PT6A-68T Pratt & Whitney Kanada turboprop motor
 • Beş palli alüminyum Hartzell HC-B5MA-3 pervane
 • Martin-Baker Mk T16N 0/0 fırlatma sandalyesi
 • Ters uçuş kabiliyeti
 • Arka kokpitte yüksek görüş açısı,
 • Farklı fiziksel boyutlardaki pilotlar için tasarlanmış ergonomik kokpit
 • Kabin Basınçlandırma Sistemi (nominal 4.16 psid)
 • Uçakta Oksijen Üretim Sistemi (On-Board Oxygen Generating System-OBOGS)
 • Anti-g Sistemi
 • Kokpit İklimlendirme Sistemi (Buhar Çevrimli Soğutma)
 • Kuş çarpmalarına karşı güçlendirilmiş kanopi
 • Askeri eğitim uçaklarına özgü yüksek şok dayanımlı iniş takımları
 • “Hands On Throttle and Stick” (HOTAS)

HÜRKUŞ

Performans (Hesaplanan*)

Maksimum Seyir Hızı310 KCAS (574 km/sa)
Perdövites Hızı (iniş konfigürasyonu)77 KCAS (143 km/sa)
Maksimum Tırmanma Hızı (@deniz seviyesi)4370 ft/dak (22 m/s)
Azami Servis İrtifası34700 ft (10577 m)
Maksimum Havada Kalma Süresi (@15,000 ft)4 sa 15 dak
Maksimum Menzil (@15,000 ft)798 Deniz mili (1478 km)
Kalkış Mesafesi (@deniz seviyesi)1605 ft (489 m)
İniş Mesafesi (@deniz seviyesi)1945 ft (593 m)
g limitleri+7 / -3,5g

ÖNERİLEN İÇERİK: ANKA İnsansız Hava Aracı Kazakistan’da Üretilecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu