Ukrayna’ya Yönelik Lend-Lease (Ödünç Verme-Kiralama) Yasası

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Ukrayna Demokrasi Savunması 2022 Ödünç Verme-Kiralama Yasası’na imza atarak yasalaştırdı.

Yasa sayesinde 2023 mali yılı boyunca Ukrayna ve diğer Doğu Avrupa ülkelerine askeri ekipmanlar ya ödünç verilecek ya da kiralanacak.

STM Banner

Yasa yoluyla Biden yönetimi, askeri teçhizatın yabancı ülkelere ödünç verilmesini veya kiralanmasını düzenleyen bazı yasa hükümlerinden muaf tutulacak. Örneğin, kredi süresindeki beş yıllık sınır veya alıcı ülkelerin ABD’nin savunma ekipmanını kiralamak için yaptığı tüm masrafları ödemesi gerekliliği gibi.

Lend-Lease Yasası olarak da bilinen Ödünç Verme-Kiralama Yasası daha önce 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılmıştı.

2. Dünya Savaşı sırasında ABD toplamda 50.1 milyar dolarlık askeri ekipman yardımında bulundu. Enflasyona göre düzeltilmiş şekilde 2020 yılında bu rakam 690 milyar dolara tekabül ediyor. Bu rakam, ABD’nin savaş boyunca toplam harcadığı paranın %17’sine denk geliyor. Savaş boyunca müttefiklere verilen askeri ekipmanların çok azı ABD’ye geri döndü, çoğu savaşta imha oldu. 2. Dünya Savaşı’nda zaferin kazanılmasındaki en büyük rollerden birisi ABD’nin hayata geçirdiği Lend-Lease Yasası idi.

  • İngiltere: 31.4 milyar dolar/498.5 milyar dolar
  • Fransa: 3.2 milyar dolar/50 milyar dolar
  • Çin: 1.6 milyar dolar/25 milyar dolar
  • Sovyetler Birliği: 11.3 milyar dolar/179 milyar dolar
  • Diğer devletler: 2.6 milyar/41 milyar dolar

Geçirilen yeni yasa, ilk kez 1941 yılında Başkan Franklin Roosevelt tarafından hayata geçirilen Lend-Lease Yasası’nın güncellenmiş hali olarak yorumlanabilir. Bu yasa sayesinde ABD, Nazi Almanya’sına karşı çatışan müttefiklerine yönelik silah sevkiyatlarında neredeyse tüm kısıtlamaları kaldırmıştı.

2022 Lend-Lease Yasası, Biden yönetiminin geçtiğimiz günlerde Kongre’ye yolladığı 33 milyar dolarlık Ukrayna’ya yönelik güvenlik, ekonomik ve insani yardım paketinden ayrı bir yasa.

Başkan Biden, yasayı imzalamasının ardından şu sözleri kaydetti:

“Savaşın maliyeti ucuz değil ama saldırganlığa boyun eğmek daha da pahalı olacak.”

Lend-Lease Yasası/Ödünç Verme-Kiralama Yasası
Lend-Lease Yasası/Ödünç Verme-Kiralama Yasası

ÖNERİLEN İÇERİK: SPIKE Füze Ailesi Ukrayna Yolculuğuna Hazırlanıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Pentagon

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu