ABD, Yunanistan’a F-35 Satmak için Kolları Sıvadı

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Yunanistan’a yönelik F-35 savaş uçağı teklifini sundu. Teklif 20 uçaklık bir satışı öngörüyor.

Yunan medyasında yer alan haberlere göre bugün sabah saatlerinde Atina’ya gelen F-35 programı (Müşterek Taarruz Uçağı Projesi/JSF) yetkilileri Yunan Hava Kuvvetlerinde gerçekleştirilen toplantıda Yunanistan’a yönelik F-35 teklifini resmen sunmuş oldu.

STM Banner

Kaynaklara göre Yunanistan’a verilen teklifte toplam 20 adet F-35 Lightning II savaş uçağı yer alıyor. Alımın bedeli ise 3.5 milyar dolara kadar ulaşıyor.

F-35A Beast Mode
F-35A Beast Mode

Bu miktarın içerisinde uçakların konuşlanacağı hava üssü için gerekli altyapının sağlanması ile iletişim sistemlerinin birbirleriyle bağlantılı hale getirilmesi de yer alıyor.

Pakete uçaklarda kullanılacak olan mühimmatların dahil olmadığı ve bu konunun ayrıca müzakere edilmesi gerektiği de JSF programı yetkilileri tarafından kaydediliyor.

Mevcut pakete göre eğer Yunanistan programa katılmaya karar verirse 20 uçaktan ilkinin 2026 yılında teslim edilmesi ve son uçağın ise 2031 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

Anlaşmaya ulaşılması halinde ise eğitim programının ve altyapı çalışmalarının derhal başlayacağı vurgulanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan, Olası F-35 Alımı için Yeni Bir Adım Atıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, NewPost

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu