Endonezya Rafale için İmza Atmaya Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa Savunma Bakanı Florence Pary Endonezya’ya resmi bir ziyarette bulunacak. Ziyaretin maksadının Rafale savaş uçağı satışı olduğu rapor ediliyor.

Fransız kaynaklara göre bu ziyaret kapsamında Endonezya’nın Rafale savaş uçağı tedariki kesinleşecek.

STM Banner

Fransız kaynaklar Dassault Aviation şirketi ile Endonezya Silahlı Kuvvetleri arasında 6 adet Rafale savaş uçağı tedarikinin kesinleştiğini belirtiyor. İlerleyen dönemde ise bu siparişin 30 opsiyon seçeneğiyle birlikte toplamda 36 adede çıkması bekleniyor.

İlk Parti Yunan Rafale Savaş Uçakları Yunan Topraklarında
İlk Parti Yunan Rafale Savaş Uçakları Yunan Topraklarında

CAATSA Tehdidi Caydırdı

Endonezya geçtiğimiz yıllarda Su-27 / Su-30 uçaklarının yerini alması için Rusya’dan 11 adet Su-35 tedariki planlamıştı. Fakat CAATSA yasalarından kaçınmak için Su-35 tedariki iptal edildi. Bu alımın arkasından yeni savaş uçağı ihalesine F-15EX ve Rafale savaş uçakları kaldı.

Parly, geçtiğimiz Aralık ayında Cakarta’nın 36 adet Rafale siparişine hazırlandığını açıklamıştı.

Rafale savaş uçaklarının üretiminden sorumlu olan Dassault Aviation CEO’su Eric Trappier ise geçtiğimiz Ocak ayında, Endonezya’nın 24 ila 40 adet arasında savaş uçağı siparişi vermek istediğini belirtmişti.

Anlaşmanın toplam tutarı ise yaklaşık 4 milyar avro olarak geçiyor.

Fransız kaynaklar Endonezya Ordusu’nun Rafale savaş uçaklarına sıcak baktığını fakat Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun sözleşmeyi imzalamak istemediğini, bunun sebebinin ise Endonezya Savunma Bakanı Subianto ve Devlet Başkanı Widodo arasında bir rekabet olduğunu belirtti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Endonezya Dassault Rafale tedarikinde son aşamada


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, LaTribune

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu