ABD’de F-22 Raptor düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’nin Florida eyaletinde, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’nde görevli F-22 Raptor tipi beşinci nesil savaş uçağı düştü.

Konuyla ilgili olarak Eglin Hava Kuvvetleri Üssü (AFB) tarafından açıklamada, “Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan 43’üncü Filo’ya bağlı 325’inci Avcı Kanadı’nın bir parçası olan bir F-22, bu sabah saat 09:15’te (Türkiye saati ile 16:15) düştü. Pilot, uçaktan güvenli bir şekilde tahliye oldu ve gözetim altına alınmak üzere hastaneye nakledildi. Şu anda iyi durumda. Kazada can kaybı veya sivil mülkiyet hasarı meydana gelmedi. Uçağın görevi, rutin eğitim uçuşuydu.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Kaza mahali, Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’nün 19 kilometre kuzeydoğusundaydı.” ifadelerine yer verildi.

F-22 Raptor

F-22 Raptor, ABD’li Lockheed Martin firması tarafından geliştirilmiş bir beşinci nesil savaş uçağıdır. Kullanıma alındığı 2005 yılından beri sadece ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve başka bir ülkeye satılmayan F-22 Raptor; 18.90 metre uzunluğa, 5.08 metre yüksekliğe, 13.56 metre kanat açıklığına, 78.04 metrekare kanat alanına ve 35.000lb gücünde iki motora sahiptir.

F-22 Raptor, F-35 Lightning II gibi stealth yani radarda düşük görünürlük özelliğine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu