ABD’de F-35A Savaş Uçağı Düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-35A Savaş Uçağı, henüz belirlenmeyen bir sebepten ötürü yere çakıldı. Pilotun atladığı ve durumunun iyi olduğu açıklandı.

Çarşamba günü sabah 06.15 (TSİ: 15:15)’da Utah Eyaleti’ndeki Hill ABD Hava Kuvvetleri Üssü’nden kalkış yapan F-35A tipi 5. nesil savaş uçağı, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düştü. Düşen uçağın pilotu, uçağın binalara çarpmaması için elinden geleni yaptıktan sonra fırlatma koltuğu ile atladı. Pilotun durumunun iyi olduğu açıklandı.

STM Banner

Hill Hava Üssü yakınındaki bir mülkün sahibi olan Brock Thurgood, pilotun fırlattıktan sonra mülkünün yakınına indiğini söyledi. Thurgood, yüksek bir patlama duyduğunu ve duman gördüğünü söyledi, bu yüzden kızı ve yakınlardaki diğer iki kişiyle birlikte araştırmak için aracına bindi.

Thurgood, “Oraya gittik ve Kanal Yolu’ndan aşağı inerken… oraya çıkmanın bir yolunu aradık ve onu gördük,” dedi. “Kollarını sallıyor, bağırıyor ve bize doğru yürüyordu ve bu pilottu. İyi olduğundan başka söylenecek pek bir şey olduğunu düşünmüyorum ve en önemli kısım da bu. Bir uçak kazası geçirdikten sonra nasıl olurdum bilmiyorum ama şaşırtıcı derecede sert biriydi. Ayrıca, muhtemelen ona çılgınca gelen bir şey yaşamış olmasına rağmen gerçekten iyi bir insan gibi görünüyordu.” dedi.

AIM-120C8-F-35

Bölgeye ulaşan acil müdahale ekipleri, yangını söndürerek pilotu üsse geri götürdü. Yapılan açıklamalara göre, bölgede herhangi sivil zayiat meydana gelmedi.

540.000+ uçuş saatini geride bırakan F-35, Dünya genelinde 35 farklı hava üssüne konuşlanmış durumda. Program kapsamında yaklaşık 1700 pilotun ve 12500 bakımcının eğitimi tamamlandı.

Üretilen 820’den fazla F-35 arasında, Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ancak teslim edilmeyen 6 adet F-35A da bulunuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-35 Teslimatlarına Çin Engeli


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu