Rus Su-27’si İngiliz RC-135W Uçağının Yanından Füze Ateşledi

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya’ya ait bir Su-27 tipi savaş uçağının İngiltere’ye ait RC-135W İstihbarat Uçağı’nın yakınından füze ateşlediğini açıkladı.

Karadeniz’deki uluslararası hava sahasında bulunan iki adet Su-27 savaş uçağından bir tanesi, aynı hava sahasını kullanan İngiliz RC-135W İstihbarat Uçağı’nın yakınından füze ateşledi. Olay, 29 Eylül 2022 tarihinde yaşandı.

STM Banner

Ben Wallace; Rus Su-27 savaş uçağının 29 Eylül’de, Karadeniz’de bulunan İngiliz RC-135W uçağının yakınından bir füze ateşlediğini açıkladı. Wallace, konuyla ilgili olarak 9 Ekim’de Rus Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı’na bir mektup yazdığını belirtti.

Edinilen bilgiye göre; Moskova, 10 Ekim’de mektuba cevap verdi. Rusya tarafı, olayla ilgili olarak inceleme yaptıklarını ve teknik bir arıza olduğunu söyledi. Moskova, olayın uluslararası hava sahasında gerçekleştiğini kabul etti.

 Su-27

Rusya’nın cevabına binaen Ben Wallace tarafından yapılan açıklamada, “Bunu, kasıtlı bir eylem olarak görmüyoruz. Arıza olduğu konusunda mutabıkız.” ifadelerine yer verildi.

RC-135W

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait RC-135W Rivet Joint, stratejik ve taktik görevlerde kullanılan özel bir elektronik keşif uçağıdır. Uçağa ait sensörleri; iletişim, radar ve diğer sistemlerden gelen elektronik emisyonları “emer”.

Hem ABD hem de İngiliz Hava Kuvvetleri’ne ait RC-135W Rivet Joint İstihbarat Uçakları, son dönemde Karadeniz’de yoğun olarak uçuş gerçekleştiriyorlar. Elde edilen istihbaratın Ukrayna Ordusu’na aktarıldığı ve önemli kazanımlar elde edildiği üzerinde duruluyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: İran Rusya’ya Balistik Füze Sevkiyatına Hazırlanıyor


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu