Pakistan’dan AKINCI TİHA ve Minyatür Bomba Mesajı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’ye AKINCI TİHA ve BAYRAKTAR TB2 SİHA siparişi veren Pakistan Hava Kuvvetleri, Minyatür Bomba entegre edilmiş AKINCI TİHA’nın görüntüsünü paylaştı.

29 Haziran 2022 tarihli haberimizde, Pakistan tarafından Türkiye’ye Bayraktar TB2 SİHA ve AKINCI TİHA siparişi verildiği bilgisine yer vermiştik. Akabinde ise kısa süre önce Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait Bayraktar TB2 SİHA’ların ilk görüntüleri ortaya çıktı.

STM Banner

Bayraktar TB2 SİHA’ları teslim alan Pakistan Hava Kuvvetleri, şimdi de AKINCI TİHA teslimatına hazırlanıyor. Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından paylaşılan bir görüntüde; Pakistanlı bir Binbaşının, Minyatür Bomba entegre edilmiş bir AKINCI TİHA’yı incelediği görüldü. Pakistan’a yönelik ilk AKINCI TİHA teslimatının, gelecek yıl içerisinde gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

Minyatür Bomba

ASELSAN tarafından geliştirilen Minyatür Bomba; 100+ kilometre menzile ve GPS/INS (KKS/ANS) güdüm sistemine sahip, dörtlü akıllı pnömatik salan ünitesinden (SPQR) atılan bir hava-yer mühimmatıdır.

Minyatür Bomba

TÜBİTAK-SAGE tarafından tasarlanan ve güçlendirilmiş beton hedeflere karşı etkili harp başlığına sahip olan Minyatür Bomba, 55km mesafeden 1 metrelik betonu delebilmektedir. Minyatür Bomba’nın, 2021 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi beklenmektedir.

Düşük ağırlığa, uzun menzile ve yüksek nüfuz yeteneğine aynı anda sahip olan Minyatür Bomba’dan;

  • F-16 Savaş Uçağının 2×4 veya 2×3  adet; AKINCI İnsansız Hava Aracı’nın ise 1×4 veya 2×3 adet taşıyacağı tahmin edilmektedir.

Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki hava araçları, tek sorti ile asgari dört farklı hedefi yüksek isabet oranıyla ile etkisiz hale getirebilecektir.

Öte yandan ASELSAN, Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlıklı Minyatür Bomba için de çalışmalarını sürdürüyor. Böylelikle Minyatür Bombalara man-in-the-loop kabiliyeti de kazandırılmış olacak. Bu özellik sayesinde pilotlar atılan bombaları havada anbean manuel olarak yönlendirebilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan TAYFUN Balistik Füzesinin Test Atışı Yapıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu