ABD’den 11 ülkeye Longbow satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Longbow LLC şirketi, AH-64 Apache Atış Kontrol Radarı (FCR) için üretim destek hizmetleri tedarikiyle ilgili olarak bir anlaşma imzaladı.

ABD merkezli Longbow LLC şirketi; Güney Kore, Yunanistan, Hindistan, Endonezya, Kuveyt, Hollanda, Katar, Suudi Arabistan, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan AH-64 Apache Taarruz Helikopterleri’nde kullanılacak Longbow Atış Kontrol Radarlarının (FCR) üretim destek hizmetlerinin tedarik için, ABD Ordusu ile bir yabancı askeri satış (FMS) anlaşması imzaladı. Toplam değeri 235.794.870 dolar olan söz konusu anlaşma kapsamında teslimatların, 31 Ocak 2025’te tamamlanması planlanmaktadır.

STM Banner

AN/APG-78 Longbow Atış Kontrol Radarı (FCR)

BOEING AH-64 Apache Taarruz Helikopteri’ne atış kontrol yeteneği sağlamak üzere geliştirilen Longbow, 200+ kilogram ağırlığındadır. Ka Band frekansında çalışan sistem; 12 kilometre menzile, 128 hedef takip kapasitesine, tararken takip (TWS) tarama tipine ve 360 derecelik açısal kapsamaya sahiptir.

Türkiye’de de Longbow Radarının muadili olarak, Meteksan Savunma tarafından MİLDAR Helikopter Atış Kontrol Radarı geliştirilmiştir.

longbow radar, longbow radar özellikleri, longbow radar wiki, mildar, mildar helikopter atış kontrol radarı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu