ABD’den 3 ülkeye 940 adet Stinger MANPADS satışına onay

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri, 3 farklı ülkeye 780 milyon dolar tutarında 940 adet Stinger Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi (MANPADS) satışını onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre; söz konusu füzeler, NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) aracılığıyla 3 farklı ülkeye teslim edilecek. Almanya, İtalya ve Hollanda için tedarik edilecek 940 adet FIM-92K Stinger Block I Füzesinin tahmini bedeli 780 milyon dolar olarak açıklandı.

STM Banner

Satış kapsamında; batarya soğutma üniteleri, metal konteynırlar ile lojistik hizmetler de ilgili ülkelere sunulacak. Ana yüklenicilerin Raytheon ve Lockheed Martin şirketlerinin olacağı satış ile ilgili olarak herhangi bir teslimat takvimi paylaşılmadı.

Ukrayna-Rusya Savaşı’na müteakiben; Almanya tarafından 500 adet, Hollanda tarafından ise 200 adet Stinger MANPADS’in Ukrayna Ordusu’na devri gerçekleşti. ABD, artan ihtiyaçlar dolayısı ile Stinger MANPADS üretim hattını tekrar işler hale getirmeye karar verse de bu çalışmalarda, insan gücü ile tedarik zincirinin tekrar inşasında yaşanan zorluklardan ötürü önemli gecikmeler yaşandığı biliniyor.

FIM-92K-Stinger
FIM-92K-Stinger

En güncel Stinger konfigürasyonlarından olan FIM-92K Singer Block I, hedefleme için kendi arayıcı başlığına ilaveten fırlatıcı veri bağlantısını kullanmak üzere iyileştirilmiştir.

FIM-92 Stinger MANPADS

ABD’li Raytheon şirketi tarafından geliştirilen Stinger MANPADS, NATO ülkeleri tarafından en aktif şekilde kullanılan MANPADS’tir. 1981 yılında sahaya sürülen Stinger, halen aktif bir şekilde kullanılmaktadır. 

Stinger; 8 km menzile, 3.5km irtifaya, 12.7kg ağırlığa ve IR arayıcı başlığa sahiptir. Omuzdan veya herhangi bir platform tarafından ateşlenebilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu