Almanya’dan Patriot için 500 adetlik dev sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, ABD’den 500 adet Patriot Hava Savunma Füzesi tedarik etmeye karar verdi. Patriot füzelerinin bir kısmı Ukrayna’ya sevk edilecek.

Alman Federal Meclisi Bütçe Komisyonu, çeşitli silah sistemleri için yeni füzelerin satın alınmasına yeşil ışık yaktı. Onay, Patriot Hava Savunma Sistemi için 500 adet füzenin yedek parçalarla birlikte satın alınmasını kapsıyor.

STM Banner

Füzelerin tedariki için 3.01 milyar avroluk bir bütçe tahsis edildi. Bütçenin yaklaşık 2.4 milyar avro tutarındaki kısmıyla 400 adet füze tedarik edilecek ve Alman Ordusu’nun envanterine dahil edilecek. Öte yandan bütçenin 602 milyon avroluk kısmıyla ilse Ukrayna için 100 adet füzenin tedariki gerçekleştirilecek.

Tedarik süreci, NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) aracılığıyla yürütülecek. Füzeleri,  2027 ila 2033 yılları arasında teslim edilmesi planlanıyor. Tedarik edilecek füzelerin PAC-2 GEM-T ve PAC-3 MSE olacağı tahmin ediliyor.

Patriot

Halihazırda Patriot füzeleri için çok ciddi bir sipariş hacmine sahip olan ABD, siparişleri karşılamakta güçlük çekiyor. Bu amaçla Japonya, lisans altında ürettiği Patriot füzelerini ABD’ye ihraç etmeye karar verdi ve gerekli yasal düzeltmeleri yaptı. Öte yandan ABD, Japonya’nun onay verdiği ülkelere Japon üretimi Patriot füzelerini ihraç edebilecek.

İLGİLİ İÇERİK: Japonya’dan ABD’ye Patriot ihracatı: Denklem terse döndü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu