ABD’den Başkan DEMİR ve SSB personeli yaptırım kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, diğer bazı SSB personeli ve SSB hakkında yaptırım kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi (OFAC), Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Bloke edilen Kişiler (SDN) Listesi’ni güncelledi. Söz konusu listenin güncellenmesine müteakiben T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, diğer bazı SSB personeli ve SSB hakkında S-400 tedariki sebebiyle yaptırım kararı alındı.

STM Banner

ABD Hazine Bakanlığı, hakkında CAATSA yaptırımları uygulanacak kişi ve kurumları şu şekilde açıkladı: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof Dr. İsmail DEMİR, SSB Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk YİĞİT, SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu, SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz ve Savunma Sanayii Başkanlığı.

Yaptırım kararları ise şu şekilde açıklandı:

 • ABD’den teknoloji alımı yapamaz
 • ABD’den ihracat lisansları alamaz
 • ABD’li finans kurumlarından kredi alamaz
 • Uluslararası enstitülerden kredi sağlayamaz
 • EXIM bank kredileri alamaz

Yaptırım sonrasında Başkan DEMİR tarafından yapılan ilk açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliğinde Tam Bağımsız Savunma Sanayii hedefimizde kararlılıyız. Şahsım veya kurumumuza yönelik yurt dışında alınan herhangi bir karar, benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek; Türk savunma sanayiini hiç bir şekilde engelleyemeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Bizler de SavunmaSanayiST.com ekibi olarak bu haksız yaptırım kararını kınıyoruz: “Güçlü Türk Savunma Sanayii, Güçlü Türk Ordusu; Güçlü Türk Ordusu ise Güçlü Bir Türkiye” demektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

5 Yorum

 1. Bizlerde halk olarak arkasındayız..
  İstedikleri kadar ambargo uygulasınlar..
  Elimizden maddi olarak bir şey gelmese de manevi olarak arkalarındayız…

 2. Ya biride çıkıp patriotlar ülkeye gelmeden taviz vermeyiz demiyor. karşı yaptırım konuşmuyor,ne yaparız diye kıvaranıyorlar.Önünde Türkiye nin yapacağı işlerde var.Küreciği kapat!İncirliği kapat.diğer deniz ve hava üslerini kullandırma!Natoda desteği azalt!hipersonik füze geliştir.Rusyadan motor al ve kendi jetini tasarla ve uçur!gecikecek zaman yok!Onlar bize muhtaç!Hatta sıra dışı silah sistemleri geliştir.fark yarat.klasik silah anlayışı kalmadı.Yani kısacası boyun eğmeyin.

  1. ayni kanaatdeyim. pakistanla askeri isbirligi anlasmasi derhal yapilmali. incirligin kürecigin yanina türk pakistan ortak birligi yerlestirilmeli.

 3. Bütün müesseseleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin yanındayız. Bu karar mezkur şahıs ve müesseselerin yanında Türk milletine karşı alınmıştır. Devletimiz ve sanayimiz inkışaflarını sürdürmek suretiyle cevabı vermiş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu