Ukrayna’dan MİLGEM Korveti siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, Türkiye ile MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedariki konusunda bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Ukrayna Donanması, MİLGEM Korvetleri ile teçhiz edilecek.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR başkanlığındaki Türk heyeti, geçtiğimiz gün Ukrayna Savunma Bakanlığı’na yönelik bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret esnasında, iki ülke arasında doğrudan askeri tedarik anlaşması imzaladı.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; iki ülke arasında tarihte ilk kez imzalanan doğrudan askeri tedarik anlaşması kapsamında Ukrayna Donanması, MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tipi savaş gemileri ile donatılacak. Ukrayna Donanması bu gemileri, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki deniz hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kullanacak.

MİLGEM

Hatırlanacağı üzere; Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy liderliğindeki üst düzey heyet, 16 Ekim 2020 tarihinde Türkiye’ye resmi ziyaret düzenlemiş ve temaslar kapsamında Türkiye ile Ukrayna arasında bir dizi anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmalar; insansız hava aracı, savaş gemisi, türbin tahrik sistemi ile hava savunma sistemi alanlarında iş birliğini kapsıyordu.

Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, “Türkiye ile Ukrayna, savunma sektöründe birçok ortak işbirliği alanına sahip. Anlaşmalardan pratik etkileşime geçişin hızı, karşılıklı olarak faydalı sonuçlar için umut uyandırıyor.” dedi.

Ukrayna’nın, dört adede kadar MİLGEM Korveti tedarik edebileceği değerlendiriliyor. MİLGEM Projesi kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri için dört adet ADA Sınıfı Korvet üreten, Pakistan’a dört adet MİLGEM Savaş Gemisi ihraç eden ve halihazırda projenin ikinci fazı için İ Sınıfı Fırkateyn’in üretimine devam eden Türkiye, Ukrayna için bu alanda ortaklık yapılabilecek yegâne ülke konumunda bulunuyor.

Kasım ayında SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulunan Başkan DEMİR, geçtiğimiz gün imzalanan anlaşmanın ilk sinyalini şu şekilde vermişti: “Ukrayna ile deniz projeleri gündemde, korvet ve fırkateyn inşası ile tasarımıyla ilgili projelerimiz, hızlı hücumbotlarla ilgili konuşmalarımız var.”

Zorya Gaz Türbini ve MİLGEM

Ukrayna Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda Ukrayna merkezli MotorSich şirketine, Ukrayna Donanması’na teslim edilecek ADA Sınıfı Korvetler için helikopter geliştirmesi yönünde talimat vermişti. Ek olarak, üretimi yapılacak Ukrayna ADA Sınıfı Korvetlerin tahrik sisteminde de Ukrayna üretimi Zorya şirketi üretimi gaz tahrik sisteminin kullanılmasının hedeflendiği, Ukrayna Başbakan Yardımcısı tarafından açıklanmıştı.

Önerilen İçerik: Söyleşi | Prof. Dr. İsmail DEMİR


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu