ABD’den Çek Cumhuriyeti’ne Bedava Taarruz Helikopteri

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Çek Cumhuriyeti’ne ücretsiz olarak taarruz ve genel maksat helikopterleri sevk edecek. Helikopterler, AH-1Z ve UH-1Y tipinde olacaklar.

Geçtiğimiz Perşembe günü Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Jana Cernochova’nın “ABD’nin ülkesinin sipariş verdiği 12 adet helikoptere ek olarak 8 adet helikopteri de ücretsiz olarak verecek” açıklamasının ardından ABD Prag Büyükelçiliği, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla transferi doğruladı.

STM Banner

Yapılan paylaşımda, 6 adet AH-1Z taarruz ve 2 adet UH-1Y nakliye helikopterinin ‘İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemeleri (EDA)’ programı kapsamında transfer edileceği ve Çek Cumhuriyeti’nin transfer edilen helikopterlerin modernizasyon ve nakliye ücreti dışında bir ücret ödemeyeceği belirtildi.

Çek Cumhuriyeti, NATO’ya katılmasının ardından envanterindeki Sovyet üretimi askeri ekipmanları peyder pey hizmet dışına çıkarıyor. Bu kapsamda Çek Cumhuriyeti, daha önce 4 adet AH-1Z ve 8 adet UH-Y helikopteri sipariş etmişti. EDA programı kapsamında transfer edilecek helikopterle birlikte önümüzdeki yıl toplamda 20 adet helikopterin teslimine başlanması planlanıyor.

Çek Cumhuriyeti taarruz helikopterini seçti

Cuma günü Savunma Bakanı Cernochova, yerel bir gazeteye verdiği röportajda transferle ilgili olarak “Ukrayna’ya Rus işgalinin başlamasından bu yana açık ve sarsılmaz duruşumuzun işe yaradığı gösteriliyor.” dedi.

Çek Cumhuriyeti; savaşın başlamasının ardından Ukrayna’ya tank, zırhlı araç, çekili ve kundağı motorlu obüs, ÇNRA, istihkam araçları, hava savunma sistemleri ve helikopterin de aralarında bulunduğu çok sayıda Sovyet yapımı silah sistemi göndermişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çek Cumhuriyeti için AH-1Z ve UH-1Y sözleşmesi

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu