Çek Cumhuriyeti için AH-1Z ve UH-1Y sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması, Çek Cumhuriyeti için sekiz adet UH-1Y Venom ve dört adet AH-1Z Viper helikopterinin üretimi için Bell Textron şirketi ile bir sözleşme imzaladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı; Çek Cumhuriyeti’ne, 23 Ekim 2017 tarihinde 575 milyon ABD Doları bedel ile 12 adet UH-1Y Venom Genel Maksat Helikopteri ve 3 Mayıs 2019 tarihinde 205 milyon ABD Doları bedel ile 4 adet AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri satışını içeren iki adet olası yabancı askeri satışı (FMS) faaliyetini onaylama kararı almıştı.

STM Banner

Aralık 2019’da ise ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Lubomir Metnar; ABD merkezli Bell Textron tarafından geliştirilen H-1 helikopterlerinin, Çek Cumhuriyeti’ne yabancı askeri satışını sonuçlandıran bir Teklif ve Kabul Mektubu (LOA) imzaladı.

Bu kapsamda ABD Donanması, Çek Cumhuriyeti için sekiz adet UH-1Y Venom ve dört adet AH-1Z Viper helikopterinin üretim faaliyetlerine başlanması için Bell Textron şirketi ile bir sözleşme imzaladı. Toplam değeri 272.1 milyon ABD Doları olan sözleşme kapsamında çalışmalar, Kasım 2023’e kadar tamamlanacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Eh, biz de hayli hayli yol aldık bu konuda. Az kaldı AH-1Z ‘yi verseler alacaktık. Mırın kırın derken yaptık. Adımız Hıdır, helikopterimiz budur. Daha da geliştireceğiz elbet. Evet, denge sorunu vardı, şuydu buydu.Rotorun tepesindeki milimetrik dalga radarı eksik. Olabilir. Meteksan yaptı onu da. Montaja az kaldı. Pakistan için izin vermeyecekler. Hatırımız kalır yani. Onu da yakında bitiriyoruz.
    Başka ? Bu yarışın sonu yok, ve hiç olmayacak.Biz de dahil olduk buna. IHA’ları min tarafillah satmadılar bize. Diş basında Anka ve Bayraktar için çıkanları bir okuyun.Daha bu birşey değil, artık bizim onlara satabileceğimiz günler de yakın. Doğacaktır sana vaadettiği günler Hakkın, kimbilir belki yarın, belki yarından da yakın ! Bu dizeleri bir yerden hatırlayverdim birden. Yav, bu global dünyada
    kaldı mı böyle şeyler ? Yaşlı dinozor işte ! Mazur görün. Mazur görün ama o dizeleri bir de siz tekrar ediverin. Kimbilir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu