ABD’den Filipinler’e T129 ATAK ihracatına onay

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar DEMİR tarafından açıklamaya göre; ABD, Türkiye’nin Filipinler’e T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatı gerçekleştirmesi için gerekli ihracat izinlerini onayladı.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, 07 Aralık 2018 tarihinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Filipinler Hava Kuvvetlerinin (PAF) Taarruz Helikopter ihtiyacı için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini ve ilk etapta 6 adetlik alım yapılacağını bildirmişti.

STM Banner

Buna müteakiben ise yine 2018 yılının Aralık ayında, Türkiye ile Filipinler arasında, T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin satışına yönelik bir mutabakat muhtırası (MoU) imzalanmıştı.

Ancak söz konusu satış, T129 ATAK helikopterinde bulunan motor gibi ABD üretimi parçalarla ilgili ihracat izninin beklenmesi sebebiyle bir süre hayata geçememişti. Hatta ABD, arada geçen süre zarfında Filipinler’e AH-64 Apache ve AH-1Z Viper tipi helikopterlerin satışını önermiş ancak Filipinler tarafından bu teklif kabul görmemişti.

Serdar-DEMİR---TUSAŞ

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar DEMİR; Savunma’nın Yıldızı Parlıyor etkinliği esnasında ABD’nin, Filipinler’e ATAK ihracatı gerçekleştirilmesi için gerekli ihracat izinlerini verdiğini açıkladı. Filipinler ilk etapta 6 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedariki gerçekleştirecek olsa da program kapsamında opsiyonlar da bulunmakta.

Öte yandan Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan ve 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin satışını içeren 1.5 milyar ABD Doları değerindeki sözleşme de ABD’nin ihraç iznini beklemekte.

TUSAŞ tarafından şu ana kadar Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 61 adet T129 ATAK helikopteri teslim edildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den Pakistan ATAK açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

4 Yorum

  1. Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü?
    Gerekli izni vermeseydi Çin den helikopter alacaklardı. Türkiye, ABD ye bu nedenle mi Pakistan’a ihracat izni verilmezse onlar da gidip Çin üretimi helikopter alırlar, dedi.

  2. Filipinler zaten Cin tehdidine karşı silahlanirken gidip cinden silah alması olacak şey değil. Abd, pakistana Cinden başka secenek bırakmıyor.ibrahim kalın bu minvalde bir laf ettiydi gecende.

  3. Malum ABD ile Türkiye arasinda soguk savas var. Türkiye Filistin destegini cekmedikce de bu durum düzelmeyecek. Pakistanada izin anca Israilde konsolosluk acarsa cikar. Cok beklerler. Pakistanin Cinden helikopter almasinin da ABD acisindan hic bir sakincasi yok zaten yeterki Türkiye zor durumda kalsin. Türkiye de oyunu iyi oynayamiyor. F35 kartini türkiye hic kullanamadi. F35 anlasmasini ABD bozdugu an Türkiye tazminat diye bagirmaliydi. Biz ucak dolusu maske gönderip ABDye yalakalik yaptik. Cok gereksiz bekledik senelerce. Israil lobisi ABDde türkiyenin tazminat istemedigi dava acmadigi her hafta icin bir sise sampanya patlatiyor. Ben olsam ambarbolar bize cok veriyor, biz ülkemizi koruyamayacak duruma geldik. Irandan cok korkuyoruz der Pakistana Incirligin bir kismi tahsis eder orayada pakistandan askeri ekipman yerlestirirdim. Birde Pakistan Endonezya Türkiye sirketi kurup biz ucak gemileri ve denizaltilarda kullanilmak icin nükleer motor gelistiriyoruz derdim. Ozaman herkez anlardi durumun ne tarafa gittigini.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu