ABD’den İsrail’e: “Demir Kubbe vetosunu kaldırın”

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Senatörler, İsrail’i Ukrayna’ya Demir Kubbe transferini engellemekten vazgeçmeye çağırdı. İsrail, bir süredir Ukrayna’ya Demir Kubbe sevkini engelliyor.

ABD’li iki üst düzey Senatör, geçtiğimiz günlerde İsrail’e Demir Kubbe füze savunma bataryalarının Ukrayna’ya transferine koyduğu vetoyu kaldırması çağrısında bulundu. Bir İsrail-Amerikan projesi olan Demir Kubbe’nin satışı için üçüncü bir tarafla anlaşma yapılmadan önce, her iki ülke tarafından da onaylanması gerekiyor.

STM Banner

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı ve en kıdemli üyesine bir mektup yazarak, Komite’yi Ukrayna’ya ilave ABD hava savunma varlıklarının transferini kolaylaştırarak Ukrayna’nın hava savunmasını desteklemeye çağırdı.

Washington yönetimi, daha önce Ukrayna’ya Patriot ve HAWK hava savunma sistemleri için ekipman ve mühimmat sağlamıştı. Senatörler mektuplarında, “sağlayabileceğimiz ve sağlamamız gereken daha fazla şey var” diye yazdılar.

Demir-Kubbe

“Sadece kendi Demir Kubbe’mizi sevk edeceğiz”

ABD Ordusu Uzay ve Füze Savunma Komutanı Korgeneral Daniel Karbler’in ifadesine atıfta bulunan senatörler, “ABD’nin şu anda iki Demir Kubbe bataryasına sahip olduğunu söyledi. Bunlardan biri konuşlandırılmaya hazır, diğeri ise hazırlanmak üzere. Her bir Demir Kubbe bataryası yaklaşık 150 kilometrekarelik bir alanı koruyabiliyor. Bu bataryaları transfer edersek bugün daha fazla Ukraynalının hayatını kurtarabiliriz. Ancak İsrail Hükümeti ciddi endişeler nedeniyle ABD’nin bu bataryaları transfer etmesini engelledi” dediler.

İsrail’den kendi Demir Kubbe sistemlerini transfer etmesini istemediklerini, sadece ABD’nin Ukrayna halkına yardım etmek için kendi bataryalarımızı transfer etmesine izin vermesini istediklerini de sözlerine eklediler.

ABD şirketi Raytheon ve İsrail merkezli Rafael, 2020 yılında ABD’de Demir Kubbe füze savunma sistemini üretmek üzere bir ortak girişim kurdu.

İsrail üretimi Demir Kubbe sistemi Hamas roketlerine karşılık verirken
İsrail üretimi Demir Kubbe sistemi Hamas roketlerine karşılık verirken

Ukrayna’nın Rus güçlerine karşı gökyüzünü savunması gerektiğinden hareketle ABD ve diğer Batılı ülkeler, Rusya’nın Şubat 2022’deki işgalinden bu yana Kiev’e hava savunma sistemleri de dâhil olmak üzere milyarlarca dolarlık silah tedarik etmek için harekete geçti.

Al Arabiya’ya göre; Ukrayna İsrail’den yardım talep ederken, İsrail Moskova ile ilişkilerini bozmamak için tereddüt etti. İsrail ve Rusya, İsrail jetlerinin Suriye’deki İran destekli hedeflere rutin olarak hava saldırıları düzenlediği Suriye’deki savaşla ilgili olarak bir anlayış birliğine sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Al Arabiya

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu