“Kore Stili Demir Kubbe Sistemi” Projesi Hayata Geçiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, İsrail tarafından üretilen Demir Kubbe (Iron Dome) benzeri bir savunma sistemi geliştirilmesi için hazırlanan planları hayata geçirme kararı aldı. Sistemin geliştirilmesi için toplamda 2.6 milyar $ harcanması bekleniyor.

Güney Kore Savunma Tedarik Programı Yönetimi (DAPA) tarafından açıklanan proje, Kuzey Kore’nin uzun menzilli topçu roketlerini önlemeyi hedefliyor. Başkent Seul ve çevresi, Güney Kore nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapıyor ve komşu Kuzey Kore’nin uzun menzilli silahlarının menzilinde yer alıyor.

STM Banner

Kore Stili Demir Kubbe

Seul, geçtiğimiz yıl ülkedeki kritik tesislerin ve başkentin korunması için “Kore stili Demir Kubbe sistemi” geliştirilmesi için detaylı bir plan hazırlandığını açıklamıştı.

Savunma Bakanı Suh Wook öncülüğünde toplanan DAPA komitesi, uzun süredir tartışılan projeyi hayata geçirme kararı aldı. Projenin 2035 yılında bitirilmesi ve toplamda 2.6 miyar $’a mal olması bekleniyor.

DAPA tarafından yapılan açıklamada, “Bu proje sayesinde, düşman uzun menzilli topçu tehdidine yanıt verme yeteneğinin güçlendirilmesinin yanı sıra yerli teknolojinin güvence altına alınması ve yerli istihdam yaratılması bekleniyor” ifadeleri kullanıldı.

İsrail üretimi Demir Kubbe sistemi Hamas roketlerine karşılık verirken
İsrail üretimi Demir Kubbe sistemi Hamas roketlerine karşılık verirken

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada halihazırda envanterde bulunan Patriot ve THAAD gibi füze savunma sistemlerinin Kuzey Kore’nin kısa menzilli balistik füzelerini önleme amaçlı olarak kullanıldığı ancak yeni geliştirilecek olan sistemin uzun menzilli topçu ve ÇNRA roketlerine karşı kullanılacağı belirtildi.

Kuzey-Güney Kore Savaşı

1950’den bu yana Kuzey Kore ile savaş halinde bulunan Güney Kore, iki ülke arasındaki toprakları ayıran Askeri Sınır Çizgisi’nde ciddi bir topçu tehdidiyle karşı karşıya. Kuzey Kore’nin bu bölgede 1.000’den fazla topçu bataryası bulunduğu düşünülüyor.

DAPA Sözcüsü Suh Yong-won: “Demir Kubbe, Hamas gibi militan gruplar ve düzensiz kuvvetler tarafından ara sıra ateşlenen roketlere yanıt veriyor. Sistemin bazı kısımları (İsrail Demir Kubbesi ile) benzerlikler taşıyacak ancak inşa edeceğimiz şey, mevcut güvenlik durumu göz önüne alındığında daha yüksek düzeyde teknoloji gerektiren Kuzey Kore’nin uzun menzilli topçu parçalarını engellemek için tasarlanıyor.”

Bir başka Güney Koreli yetkili ise geliştirilecek olan sistem hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Güney Kore’nin füze savunma sistemi hakkında konuştuğumuzda genellikle Kuzey Kore’nin Scud tipi veya daha güçlü füzelerine odaklanan bir füze savunma sisteminden bahsediyoruz fakat bu yeni önleme sistemi, başkent bölgesini Kuzey Kore’nin 240mm’lik uzun menzilli topçularından ve 300mm’lik ÇNRA roketlerinden korumaya odaklanacak.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Demir Kubbe (Iron Dome) Nedir? Ne derece etkili?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Yonhap

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu