ABD’nin 45 milyar dolarlık ZMA ihalesinde rakipler açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu, İnsanlı Savaş Aracı (OMFV) programının artık XM30 Mekanize Piyade Muharebe Aracı olarak adlandırılacağını duyurdu yeni ayrıntıları açıkladı.

ABD Ordusu envanterindeki M2 Bradley Zırhlı Muharebe Aracı’nın yerini alacak aracın geliştirilmesi için bir süre önce OMFV Programı başlatılmıştı. Artık ‘XM30 Mekanize Piyade Muharebe Aracı’ olarak adlandırılacak prohram kapsamında, Amerikan Rheinmetall ve General Dynamics Land Systems’in (GDLS) şirketleri yarışacak.

STM Banner

Opsiyonel İnsanlı Savaş Aracı (OMFV) yarışması kapsamında iki yıl önce beş ekip, ABD Ordusu için konsept tasarımlar üretmek üzere sözleşme imzalamıştı. ABD Ordusu daha sonra yarışmayı tüm ilgili taraflara yeniden açtı ve geçen yılın sonlarında sunulan tekliflere dayanarak listeyi, şimdi iki isme indirdi. Ordu, Rheinmetall ve GDLS’nin 1.6 milyar dolarlık geliştirme fonunu paylaşacağını ve nihai kazananın 45 milyar dolarlık bir seri üretim anlaşmasın kazanacağını söyledi.

Konuyla ilgili olarak ABD Ordusu Satın Alma Şefi Doug Bush tarafından bugün muhabirlere verilen demeçte, “Bu kez ulaşılabilir gerçekçi gereksinimler açısından çok daha sağlam bir zeminde olduğumuzu düşünüyorum. Bu bizim Bradley’i değiştirmek için en az üçüncü, belki de dördüncü girişimimiz ve bu başarılı olacak.” ifadelerine yer verildi.

M2A2 Bradley
M2A2 Bradley

3 şirket programdan elendi

BAE Systems, Oshkosh Defense ve Point Blank Enterprises şirketleri ise program elendi. Bu şirketlerden herhangi birinin, ABD Ordusu’nun kararına itiraz edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Bush, ABD Ordusu’nun “bu olasılığı öngördüğünü” söyledi.

Bugün yapılan duyuru, daha önce programın ilerleyen aşamaları için üç şirket seçebileceğini açıklayan ABD Ordusu için planlarda küçük bir değişiklik olduğunu gösteriyor. Sonunda Ordu, bunun çok pahalı olacağına karar verdi.

Bush, “Kaynaklarımızı iki şirkete odaklamak, her ikisinin de uygun bir şekilde finanse edilmesini sağlar: bu, kaynaklara ilişkin bilinçli bir karardı, ancak aynı zamanda rekabeti korumamıza da izin veren bir karardı. Bu bir nevi… iki talebimiz arasında tatlı bir nokta.” dedi.

İkili şimdi sonraki iki program aşamasına geçecek ve nihayetinde tek bir kazanan olması beklenen bir sonuca ulaşacak. Bir sonraki aşama olan 3. aşamada ekipler, araç planlarını olgunlaştırmak için ayrıntılı tasarım faaliyetlerine odaklanmakla görevlendirilecek. Bu aşamanın, 4. aşamaya veya prototip oluşturma ve test faaliyetlerine yol açacak kritik tasarım incelemesiyle (CDR) sonuçlanması bekleniyor.

M2 Bradley
M2 Bradley

Temmuz 2022’de yayınlanan bir teklife ve ABD Ordusu Kara Muharebe Sistemleri Program İcra Subayı Tümgeneral Glenn Dean’e göre; bu dönemde iki ekip, iki balistik gövde ve taret, zırh kuponları ve dijital model ikizleri ile birlikte her biri 11 prototip (7+4 opsiyon) üretilecek ve test edilecek.

Hedef: 2027’de düşük oranlı ilk üretim

Bu aşamalar da başarılı bir şekilde tamamlanabilirse ABD Ordusu, 2027’de düşük oranlı ilk üretime devam etmek için bir ekip seçmeyi ve 2029’da tam oranlı üretimden önce ilk önemli kilometre taşına ulaşmayı amaçlıyor.

Breaking Defense’e açıklamalarda bulunan GDLS’nin Başkan Yardımcısı ve ABD Operasyonları Genel Müdürü Gordon Stein, ekibinin program için yaptığı yenilik, araştırma, geliştirme ve yatırımdan “gurur duyduğunu” söyledi.

Stein, “Son derece uygun fiyatlı XM30 geliştirme yaklaşımımız, Ordunun gereksinimlerine göre performansı en üst düzeye çıkarıyor ve görev için özel olarak üretilmiş bir araç sunuyor. XM30’umuz başlangıcından itibaren dijital mühendislik ortamımızda tasarlandı.” dedi.

American Rheinmetall Vehicle’ın Genel Müdürü Matt Warnick de Breaking Defense’e yaptığı açıklamada, şirketinin ve ekibinin seçilmekten dolayı “ayrıcalıklı ve onurlu” olduğunu söyledi.

M2 Bradley

Warnick, “Ekip arkadaşlarımızla birlikte mevcut en modern koruma, ateş gücü, hareket kabiliyeti ve güç üretim yeteneklerine sahip bir araç sunacak ve böylece askerlerimizin gelecekteki savaş alanlarında hakimiyet kurmasını sağlayacak” dedi

Rheinmetall’in ekibinde L3Harris Technologies, RTX, Textron Systems, Allison Transmission ve Anduril Technologies yer alıyor.

50mm’lik top ve 8 personel

Gelecekteki aracın neye benzeyeceği bugün yeni bir isim sayesinde biraz daha netleşti. Artık resmi olarak OMFV programı değil, XM30 Mekanize Piyade Savaş Aracı olarak adlandırılak.

ABD Ordusu’ndan Tuğgeneral Geoffrey Norman da bugün, muharebe aracına ikisi mürettebat ve altısı piyade olmak üzere sekiz askerin sığacağını, bir uzaktan komutalı silah sistemi, geliştirilmekte olan XM913 50 milimetrelik top, tanksavar güdümlü füzeler ve makineli tüfeklere sahip olacağını açıkladı.

Ayrıca her ekip, tankavar saldırılarını önlemek için kendi aktif koruma sistemini önerdi.

İLGİLİ İÇERİK: Puma Zırhlı Muharebe Aracı Krizi Rheinmetall’i Vurdu


Kaynak: Breaking Defense, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu