ABD’den Katar’a Milyar Dolarlık Anti-Dron Sistemi Satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Katar’a yaklaşık 1 milyar dolar bedel ile FS-LIDS Anti-Dron Sistemi ile beraberindeki ekipmanın satışını onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu satış; 10 adet FS-LIDS Anti-Dron Sistemini, 200 adet Coyote Blok 2 Önleyicisini, CUAEWS Elektronik-Harp Sistemini, Coyote Lançerlerini, KuMRFS Ku-Band Çok Fonksiyonlu Radyo Frekans Sistemini, İleri Bölge Hava Savunma Komuta ve Kontrol (FAAD C2) Sistemini, EO/IR Kameraları, destek ve test ekipmanlarını içeriyor.

STM Banner

Yaklaşık toplam değeri 1 milyar ABD Doları değerindeki satış gerçekleşmesi durumunda ana  yükleniciler, ABD’li Raytheon ve Northrop Grumman şirketleri olacak. Hedef dronların imhasını sağlayan Coyote Blok 2 adlı sabit kanatlı insansız hava aracı, Raytheon tarafından üretiliyor. FS-LIDS Sistemi’nin diğer unsurlarının üretimini ise Northrop Grumman şirketi gerçekleştiriyor.

Söz konusu satış ile ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Önerilen satış, İnsansız Hava Aracı Sistemlerine karşı elektronik ve kinetik imha yetenekleri sağlayarak Katar’ın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma kabiliyetini artıracak. Katar, bu ürünleri ve/veya hizmetleri kendi silahlı kuvvetlerine adapte etmekte hiç zorluk çekmeyecek. Bu ekipmanın önerilen satışı ve desteği, bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir.

Teklif edilen bu satışın uygulanması, 5 ek ABD Hükümeti ve 15 ABD yüklenici temsilcisinin saha, eğitim ve destek faaliyetlerini desteklemek için 5 yıllık bir süre için Katar’a atanmasını gerektirecektir.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: KF-21’den Endonezya Bayrağı Silindi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, DSCA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu