Polonya’dan Norveç’e Piorun MANPADS İhracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya tarafından geliştirilen Piorun Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi (MANPADS), Norveç Silahlı Kuvvetleri envanterine alınacak.

Norveç’in MANPADS ihalesinde Avrupalı ve ABD’li rakipleriyle yarışan Polonyalı Mesko SA şirketi tarafından geliştirilen Piorun, ihaleyi kazandı. 29 Kasım Salı günü Norveç’in başkenti Oslo’da imzalanan sözleşmeye göre Norveç Silahlı Kuvvetleri, Piorun MANPADS’i envanterine katacak.

STM Banner
Böylelikle Norveç, Polonya Piorun MANPADS satın almaya karar veren üçüncü ülke oldu. Daha önce ABD, Ukrayna Ordusu’na teslim edilmek üzere Piorun tedarikinde bulunmuştu. Daha sonra ise Estonya, Eylül 2022’de 100 adet lançer ve 300 adet füzeden oluşan bir Piorun MANPADS siparişinde bulunmuştu.

Şubat ayında başlayan Ukrayna-Rusya Savaşı’ndan ötürü Norveç, Fransa üretimi 100 adet Mistral’den oluşan bütün MANPADS stokunu Ukrayna Ordusu’nun kullanımına sunmuştu. Piorun, Mistral’in yerini alacak ve Norveç Ordusu’nun hava savunma kabiliyetinin geliştirilmesine katkı sağlayacak.

Piorun-MANPADS

Piorun MANPADS

Mesko SA üretimi Piorun Taşınabilir Hava Savunma Sistemi (MANPADS),  Telesystem-Mesko şirketlerinin iş birliği içinde yürüttüğü bir Ar-Ge girişiminin sonucudur. Söz konusu geliştirme çalışmasına ilişkin anlaşma 2010 yılında Mesko ile Polonya Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştır.

Bu füzeler, 6,5 km’ye kadar menzilde ve 4 km’ye kadar irtifalarda zorlu koşullara rağmen hedefleri vurabilmektedir. Ayrıca uçaklara, helikopterlere ve İHA’lara karşı savunma yapabilmektedir.

Polonya Ordusu’na 2018 yılı sonunda, 100’den fazla füze teslimatı yapılmıştı. Gerçekleşen tüm teslimatlar, 400’den fazla fırlatıcı ve 1,300’den fazla füzenin teslimatını içeren 20 Aralık 2016 tarihinde yapılan sözleşme kapsamında bulunmakta. Haziran 2022’de Polonya Savunma Bakanlığı, Mesko’ya yeni bir Piorun siparişinde bulundu. Söz konusu sipariş kapsamında 735 milyon dolar bedel ile 3500 füze ve 600 lançer (gripstocks) tedarik edilecek.

Henüz 4 yıldır kullanımda olan Piorun MANPADS, kısa süre içerisinde üçüncü ihracat başarısını elde etmiş oldu.

ÖNERİLEN İÇERİK: BAYKAR’dan Polonya’ya Bayraktar TB2 SİHA Teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu