ABD’den Kosova’ya Javelin füzesi satışına onay

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı, Kosova’ya Javelin Omuzdan Atılan Tanksavar Füzesi (MANPATS) satışını onayladı. Satış, 246 adet füze ve beraberindeki ekipmanı kapsıyor.

Yaklaşık değeri 75 milyon dolar olan satış; 246 adet Javelin FGM-148F Füzesini, 24 adet Javelin Düşük Ağırlıklı Komuta/Fırlatma Ünitesini ve ek ekipmanlar ile destek hizmetlerini içeriyor. Ana yüklenici ise Lockheed Martin ile Raytheon’un ortak kuruluşu olan Javelin Joint Venture olarak açıklandı.

STM Banner

Pentagon’dan Kosova’ya yönelik Javelin satışı ile ilgili yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Avrupa’da siyasi ve ekonomik istikrar için önemli bir güç olan Avrupalı bir ortağın güvenliğini artırarak Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenliğini destekleyecektir.

Önerilen satış, Kosova’nın ulusal savunma gereksinimlerini karşılamak üzere egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmak için uzun vadeli savunma kapasitesini geliştirecektir. Kosova bu teçhizatı silahlı kuvvetlerine adapte etmekte zorluk çekmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Kosova-OMTAS
Kosova Ordusu’na ait OMTAS Füzesi

Kosova Silahlı Kuvvetleri envanterinde, Javelin’in bir üst sınıfında yer alan Roketsan üretimi OMTAS Tanksavar Füzesi de bulunuyor. Öte yandan Roketsan, Javelin muadili olan KARAOK MANPATS’i geliştirme çalışmalarını da sürdürüyor. Çalışmalarda, sona yaklaşıldı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu