KARAOK Tanksavar Füzesi sessizliğini iddialı şekilde bozdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, KARAOK Omuzdan Atılan Tanksavar Füzesi’nin atış görüntülerini paylaştı. Atış testleri sırasında KARAOK, farklı hedefleri farklı atış modlarında vurmayı başardı.

KARAOK Omuzdan Atılan Tanksavar Füzesi’nin geliştirme faaliyetleri, bir süredir devam ediyor. Roketsan’ın en kısa menzilli tanksavar füzesi olan KARAOK, omuzdan atıldığı için geliştirilmesi en zor tanksavar füzeleri arasında yer alıyor. ABD üretimi Javelin, KARAOK’un rakibi konumunda yer alıyor.

STM Banner

Uzun süredir sessiz bir şekilde yol alınan KARAOK Projesi’nde, yeni test atışları gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen atış testleri sırasında KARAOK; 1500, 1000 ve 500 metre uzaklıktaki hedefleri vurmayı başardı. Testlerde hedef olarak, emekli edilmiş M-47 ana muharebe tankları da kullanıldı. KARAOK, hedefleri hem doğrudan hem de üsten vuruş modlarında vurmayı başardı.

Ana muharebe tanklarının en zayıf noktalarının, zırhlı kalınlığının en az olduğu bölge olması hasebiyle üst kısımları olduğu biliniyor. Bu sebeple Roketsan, geliştirdiği tanksavar füzeler için ‘üsten vuruş’ modu da ekliyor. Hatırlanacağı üzere; Rusya, İsrail, Japonya ve Ermenistan gibi ülkeler, SİHA’lar ve üsten vuruş moduna sahip tanksavar füzelerden korunmak amacıyla tankların üst kısımlarına ‘şemsiye’ formunda eklemeler yapmıştı.

KARAOK Tanksavar Füzesi’nin çok kısa süre içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.

KARAOK Füzesi Teknik Özellikleri

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu