ABD’den Mısır’a CAATSA tehdidi

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır devlet başkanı Abdul Fettah el-Sisi, yakında Orta Doğu’nun güvenlik meseleleri hakkında konuşmak üzere, ABD başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek. Güvenliğin yanı sıra sosyal ve ekonomik alanları da kapsayacak görüşmelerin yanında askeri meselelerin de görüşülmesi bekleniyor.

Yaşanacak görüşmenin gündemi hakkında bilgi veren bir Beyaz Saray yetkilisi, sorulan bir soru üzerine de önemli açıklamalarda bulundu. Yetkilinin Mısır’ın Rusya’dan Sukhoi Su-35 tipi savaş uçağı alımının ABD ve Mısır arasında ki ilişkilere nasıl yansıyacağı, bu alım sonucunda Mısır’ın CAATSA kapsamına dahil olup olmayacağı konusuna ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Bu tür alımlara karşı göstereceğimiz imtiyaz çok sınırlı düzeydedir. İşbirliği içerisinde olduğumuz tüm ülkeler bunu bilmelidirler. Birleşik Devletler yakın zaman önce Çin, Hindistan ve Türkiye ile de benzer sorunlar yaşamıştır.” ifadelerine yer verdi.

STM Banner

Yasa gereği özellikle Rusya ile askeri savunma anlamında işbirliği yapan devletlere karşı, yaptırımlar konusunda Başkana çok az esnetme hakkı tanındığının altını çizen yetkili, “ABD ile askeri ilişkilerini sürdürmek isteyen devletlerin bu yasayı ciddiye alması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.” dedi.

Medyada CAATSA olarak bilinen “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası”,  2017 yılında yürürlüğe girdi. Yasa kapsamında Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye çeşitli yaptırımlar uygulandı. S400 krizinin ardından Türkiye’nin de bu yasa gereği yaptırımlara maruz bırakılabileceği dile getiriliyor.


Kaynak: Reuters

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu