ABD’den Norveç’e rekor bütçeli SeaHawk satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Norveç’e MH-60R SeaHawk Denizaltı Savunma Harbi Helikopterini satışını onaylama kararı aldı. Satış, 6 MH-60R SeaHawk helikopterini kapsıyor.

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; Norveç, 6 adet MH-60R SeaHawk Helikopteri için yaklaşık 1 milyar dolar ödeyecek. Paket; 3’ü yedek olmak üzere 15 adet T-700-GE-401C Turboşaft Motorunu, 6 adet Havadan Taşınabilir Düşük Frekanslı Sonarı (ALFS), AN/ALQ-210 Elektronik Karşı Tedbir (ESM) Sistemleri ile bir dizi ek bileşen ve hizmeti içeriyor.

STM Banner

Satışla ilgili olarak ABD’den yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olan bir NATO Müttefikinin güvenliğini artırarak Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik amaçlarını destekleyecektir. Bu ekipman ve desteğin önerilen satışı bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir. Ana yüklenici Lockheed Martin Rotary and Mission Systems olacaktır. Alıcı offset talep etmiştir. Herhangi bir offset anlaşması alıcı ve yüklenici arasındaki müzakerelerde tanımlanacaktır.” ifadelerine yer verildi.

MH-60R Seahawk Çok Fonksiyonlu Helikopter, çeşitli ülkelerin deniz kuvvetleri tarafından kullanılmakta olan nakliye (personel) ve taarruz helikopteridir. Korozyona dayanıklı gövde ve deniz aletlerine sahip olan MH-60R, denizaltı savunma harbi (DSH) yapma kabiliyetine sahiptir. Seahawk helikopterleri (S70B), Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafında da aktif olarak kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu