GÖKDEMİR Hava Savunma Sistemi ilk kez görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN ile TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDEMİR Hava Savunma Sistemi, ilk kez görüntülendi. GÖKDEMİR’in ilk atışlı testleri de gerçekleştirildi.

TRT’nin ASELSAN tesislerinde gerçekleştirdiği yayın sırasında, ASELSAN ile TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDEMİR Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi ilk kez görüntülendi. GÖKDEMİR Sisteminde, TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi kullanıldı.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; GÖKDOĞAN Füzesi’nin kara tabanlı hava savunma versiyonu olan GÖKDEMİR Hava Savunma Sistemi’nin ilk atışlı testleri, 2022 yılının ikinci yarısı içerisinde gerçekleştirildi. Her bir GÖKDEMİR Füze Fırlatma Aracı, 8 ila 12 adet arasında GÖKDOĞAN Füzesi ateşleme kabiliyetine sahip.

Öte yandan normalde 70+ kilometre menzile sahip olan GÖKDOĞAN Füzesi’nin, GÖKDEMİR üzerinden yerden atıldığı taktirde 30-35 kilometre etkili menzile sahip olduğu öngörülüyor. GÖKDOĞAN Füzesi ile aynı arayıcı başlığı kullanan HİSAR-RF Füzesi ise 35-40 kilometre etkili menzile sahip. Çift darbeli roket motoruna sahip HİSAR-RF Sistemi’nde ise her bir füze fırlatma aracında, 6 adede kadar atışa hazır füze bulunuyor. Buna karşılık HİSAR-RF’in, daha büyük bir harp başlığına sahip olduğu ve daha yüksek hızlara çıkabildiği tahmin ediliyor.

NASAMS
NASAMS

ASELSAN ise GÖKDEMİR ile yerli bir NASAMS konseptini hayata geçirmeyi planlıyor. GÖKDEMİR Sistemi’nden yakında BOZDOĞAN Füzesi‘nin de atış testinin gerçekleştirilmesi muhtemel. Sistemde arama radarı olarak, HİSAR-A+/O+/RF sistemlerinde de kullanılan KALKAN Radarı’nın tercih edildiği üzerinde duruluyor.

BOZDOĞAN’ın GÖKDEMİR üzerinden atılması halinde ise 10-12 kilometre etkili menzile sahip olacağı tahmin ediliyor. BOZDOĞAN Füzesi, görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlığa sahip.

Füze Adı:BOZDOĞANAIM-9X Sidewinder
Ağırlık:140 kilogram84 kilogram
Uzunluk:3.3 metre3 metre
Çap:160 milimetre127 milimetre
Menzil:25+ kilometre30+ kilometre
Hız:4+ Mach2.5+ Mach
Tipi:Görüş İçiGörüş İçi

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu