Güney Kore MH-60R SeaHawk tedarikine hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA), Kore Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (ROKN)’nın Deniz Operasyonları Helikopteri (MOH) Batch II Programı için Lockheed Martin’in Sikorsky MH-60R SeaHawk Çok Amaçlı Deniz Helikopteri’ni seçtiğini duyurdu.

Edinilen bilgiye göre; program kapsamında toplamda 800 milyon ABD dolarına mal olması beklenen alımda, yüzey harbi (ASuW) ve denizatlı savunma harbi (ASW) yeteneklerine sahip toplam 12 adet MH-60R SeaHawk tedarik edilecek. Sözleşmenin, 2020 yılı içerisinde imzalanması ve teslimatların ise 2025 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Birkaç yıl önce gerçekleştirilen ve 6 helikopterin tedarikini içeren Batch I programının kazananı ise İtalyan Leonardo üretimi AW159 Wildcat’i helikopteri olmuştu. AW159 Wildcat’in halihazırda hizmette olması ve daha ucuz maliyeti nedeniyle Leonardo’nun, MOH Batch II programını da kazanması bekleniyordu. Ancak ABD hükümeti, Leonardo projeyi kazanmadan hemen önce Yabancı Askeri Satışlar (FMS) programını kullanarak bir fiyat sundu ve DAPA, bunu proje ihalesini yeniden açmak için kullandı.

AsiaPasificDefenseJournal’a göre ROKN, yeni MH-60R helikopterlerini yeni muhrip ve fırkateynlerinde kullanacak.


Elif Funda Altun / SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu