ABD’den Orta Doğu Ülkelerine Silah Satışlarına Onay

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, aralarında Ürdün, BAE ve Suudi Arabistan’ın yer aldığı üç Orta Doğu ülkesine silah satışlarına onay verme kararı aldı.

Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından Kongre yetkililerine iletilen bilgi notunda Ürdün’e 4.21 milyar dolara olası 16 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı satışına yeşil ışık yakıldığı bildirildi.

STM Banner

Ürdün

Ürdün’ün F-16 talebinin 12 adedi tek koltuklu F-16C, 4 adedi ise çift koltuklu F-16D versiyonu olarak belirtiliyor. Ürdün, savaş uçaklarına ek olarak hedefleme podları ve bağlantılı mühimmatlar tedarik edecek.

F-16’ların en modern versiyonu olan Blok 70; Northrop Grumman APG-83 AESA radarını, Otomatik Kara Çarpışma Önleme Sistemini ve önceki nesil uçaklardan daha gelişmiş diğer iyileştirmeleri içeriyor.

Ürdün, aynı zamanda 16 adedi uçaklara entegre olmak üzere toplamda 21 adet Pratt and Whitney F100-PW229EEP jet motoru tedarik etmek istiyor.

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

Ülkenin satın almak istediği mühimmatlar arasında ise 2.000 libre sınıfı GBU-31 bombaları için 100 adet JDAM güdüm kiti, 500 libre sınıfı lazer JDAM GBU-54 bombaları için 102 adet KMU-572 JDAM kuyruk kiti, ve Paveway II GBU-10 bombaları için 100 adet MAU-209 bilgisayar kontrol grubu yer alıyor.

Ürdün’ün savaş uçağı filosunda ise 44 adet tek koltuklu F-16A, 15 adet çift koltuklu F-16B savaş uçağı yer alıyor. Uçakların yaşları ise 37-40 arasında değişiyor.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan ise hava savunma sistemlerini güçlendirmek adına 31 adet Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtım Sistemi-Düşük Hacimli Terminal (MIDS-LTV) tedarik etmek için talepte bulundu ve talebi kabul gördü. Satışın bedeli 23.7 milyon dolar olarak belirtildi.

MIDS-LTV terminalleri Suudi Arabistan’da konuşlu bulunan Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistem’lerine entegre edilecek.

Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi,
Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi,

BAE

Geçtiğimiz haftalardan bu yana ağır bir şekilde İHA ve balistik füze saldırılarına maruz kalan BAE ise HAWK füze savunma sistemleri için 30 milyon dolar tutarında yedek parça ve tamir malzemeleri alacak.

MIM-23 HAWK Sistemi
MIM-23 HAWK Sistemi

Olası Satış Ne Demek?

ABD Dışişleri tarafından onay verilen satışın hayata geçmesinden önce Kongre değerlendirme sürecinden geçmesi ve Yunanistan ile sistemlerin üreticileri arasındaki müzakerelerin devam etmesi gerekiyor.

Ancak bu şartlar sağlandıktan sonra anlaşma imzalanabiliyor ve satış gerçekleşiyor. Yani bir satışın henüz vuku bulduğunu söylenemez.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye’nin ABD’den F-16 Blok 70 Talebinde Son Durum


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DSCA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu