Romanya, ABD’den F-35 Alımı Yapmayı Planlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından üretilen F-35 Lightning II savaş uçağı almak istiyor. Açıklama Romanya Cumhurbaşkanı tarafından yapıldı.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis tarafından yapılan açıklamaya göre Romanya, F-35 uçaklarıyla yakından ilgileniyor.

STM Banner

“’Başta F-16 uçakları olmak üzere ordumuz tarafından satın alınan yeni uçak türleri, tüm özel görevlerin yüksek performanslı yürütülmesine olanak sağlıyor. Hava Kuvvetlerini modernize etme süreci burada bitmeyecek. Son teknoloji ürünü F-35 uçakları satın almayı planlıyoruz.”

Romanya’nın F-16 Alımı

Romanya, Norveç’in elindeki 32 adet F-16’yı yaklaşık olarak 350 milyon avroya satın aldı. Uçakların lojistik, bakım ve modernizasyon gibi gereksinimleri için ise 100 milyon avro harcanacak. Satışın gerçekleşmesi durumunda, toplamda 450 milyon avroya 32 adet F-16 Fighting Falcon savaş uçağı Romanya Hava Kuvvetleri envanterine girmiş olacak. F-16’lar, eskiyen MiG-21’lerin yerini alacak.

Romanya Hava Kuvvetleri envanterinde halihazırda 17 adet F-16 savaş uçağı bulunuyor ancak Norveç’ten satın alınacak olan F-16’lar her ne kadar yaklaşık 40 yaşında olsalar da envanterdeki diğer uçaklardan daha modernler.

Romanya/F-16
Romanya/F-16

Romanya, geçmişte de Portekiz’den 17 adet F-16 Blok 15 MLU tipi savaş uçağı tedarik etmişti. Romanya Savunma Bakanı, Norveç F-16’larına ek olarak Belçika, Danimarka, Hollanda, Yunanistan gibi diğer NATO ülkelerinin F-16’larının da alınabileceğini açıklamıştı.

F-35 alım programının ise 2030 yılından sonra başlaması bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Romanya, Efsanevi MiG-21 Savaş Uçaklarını Emekliye Ayırıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu