Türkiye’nin ABD’den F-16 Blok 70 Talebinde Son Durum

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin ABD’den talep ettiği F-16 Blok 70 savaş uçaklarında süreç sürüncemede kalmaya devam ediyor. Son haber ABD basınından.

ABD basının Wall Street Journal’ın (WSJ) özel haberine göre Biden yönetimi Türkiye’ye yönelik F-16 Blok 70 savaş uçağı satışına sıcak bakmaya devam ediyor. Ankara’daki yetkililer satışın onaylanmasının iki ülke arasındaki güvenlik ilişkilerini onarabileceğini vurguluyor.

STM Banner

Ancak ABD Kongre’sinde yer alan isimler ise Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinin giderek arttığını iddia ederek satışa karşı çıkmaya devam ediyor.

Kongre Üyeleri Satışa Karşı Olumsuz

Üst düzey Türk yetkililere göre ABD’nin satışa onay vermesi ABD-Türkiye ilişkilerini kurtarabilir.

ABD’li Kongre üyeleri ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkisi ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki politikalarından dolayı satışa sıcak bakmamaya devam ediyor.

Biden yönetimi ise hala satış hakkında bir karar vermiş değil. Kongre üyeleri kendilerine bir bildirim yapılmadan önce satışı inceleyip karşı çıkma hakkına sahipler.

ABD'li Senatör Bob Menendez
ABD’li Senatör Bob Menendez

Kongre’de yer alan bir danışman ise olası satış hakkında şunları kaydediyor:

“Bu olası satış kasislere çarpacaktır. Soru şu ki, bu kasisler onu parçalara ayıracak mı yoksa onları aşabilecek mi?”

Temaslar Devam Ediyor

Türk yetkililer ise satışı ABD’li yetkililerle görüşmeye devam ediyor. Yetkililer arasındaki son görüşme Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan arasında 10 Ocak’ta geçen telefon görüşmesinde ele alındı.

Türkiye’de yer alan yetkililer ise ABD’nin F-16 satışına destek vermesi durumunda Türkiye’nin Rusya’ya doğru kaymasını durduracağını belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarından İlnur Çevik olası satış hakkında şu ifadeleri kaydediyor:

“Türkiye oyunda önemli bir oyuncu ve Batı kanadında kalması gerekiyor. S-400 alımı ABD ve Türkiye’nin arasını bozdu ve iki taraf da çözüm için direniyor. Ancak Türkiye bu sistemleri hala aktif hale getirmedi.”

Çıkış Yolu Olabilir Mi?

ABD’nin eski Türkiye Büyükelçilerinden James Jeffrey ise şunları dile getiriyor:

“F-16 satışı çıkış için harika bir yol. Sorun şu ki, özellikle ABD Kongresi’nde Türkiye’ye karşı o kadar olumsuz bir tavır var ki, korkarım ki insanlar bu tökezlemeye yol açacaktır.”

Kongre’de yer alan danışmanlara göre durum gerçekten de böyle. Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Robert Menendez ve James Rich ise bu konu hakkındaki görüşlerini hala belli etmiş değiller.

EF-2000 Typhoon
EF-2000 Typhoon

Janes’in baş analistlerinden Charles Forrester ise şunları belirtiyor:

“Bu uçaklara ihtiyaçları var. Ancak onlar için zorlu olan durum şu ki S-400 meselesi hala çözülebilmiş değil.”

Analistler ise Türkiye’nin F-16’ları alamaması durumunda Moskova’ya yönelmesini bekliyor.

Forrester, Türkiye’nin Eurofighter Typhoon ve Rafale savaş uçağı alımını da olası görmüyor.

Üst düzey Türk yetkililer ise Ankara’nın Rus tarafına katılmayacağını vurguluyorlar.

Jeffrey ise şöyle noktalıyor:

“Ruslara gidebilirler. Ve sonrasında azalan bir suçlama ve kötü duygu sarmalına sahip olacaksınız ve bu sadece yanlış yöne gitmeyi güçlendirecek. Bu yüzden F-16 çok önemli.”

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Talebi

Türkiye’nin, hem F-35 için harcanan 1.4 milyar ABD Dolarlık paranın geri kazanımı hem de Türk Hava Kuvvetleri’nin mevcut F-16 Fighting Falcon savaş uçağı filosunun güçlendirilmesi için F-16 Blok 70 talebi mevcut.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebi, 40 adet yeni savaş uçağı ile eldeki F-16’ların modernizasyonu için 80 adet kit tedarikini içeriyor.

Talebin içerisinde, yeni alınacak uçaklar ile mevcut F-16 filosu için mühimmat ve yedek parça tedarikinin de olduğu bilinmekte. F-16 Blok 70 paketinin, Türkiye’ye 6 milyar ABD Doları bedele mâl olacağı tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-16 Blok 70 Türk Hava Kuvvetlerine Ne Katar?


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, WSJ

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu