ABD’den Ukrayna’ya Javelin Tanksavar Hibesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) askeri hibe yardımları kapsamında ekipman teslim almaya devam ediyor. 

ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliğinde görev yapan Savunma Ataşesi Albay Brittany Stewart’ın da katıldığı Kiev’de bulunan Boryspil Uluslararası Havaalanı’nda gerçekleştirilen teslim kabul törenine Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Alexander Nosov eşlik etti.

STM Banner

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Nosov, Amerikan tarafına Ukrayna’ya sağladıkları teknik desteklerden ötürü minnetlerini iletti.

“Bugün Ukrayna ve ABD devlet başkanları Vladimir Zelenskiy ve Joe Biden’in vardıkları anlaşmaların ardından ABD’den bir destek yardımı daha teslim aldık. Tıbbi ve muharebe destek araçlarını cephede kullanabileceğiz.”

ABD'den Ukrayna'ya Javelin Tanksavar Hibesi
ABD’den Ukrayna’ya Javelin Tanksavar Hibesi

ABD Savunma Ataşesi Stewart ise ABD’nin Ukrayna’yı kararlı bir şekilde desteklediğini ve Rus saldırganlığına karşı mücadelede egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmada Ukrayna’nın yanında olduklarını vurguladı.

“Amerika Birleşik Devletleri Ukrayna’nın lojistik yardım ve taktikten stratejik seviyeye kadar eğitim içeren Silahlı Kuvvetlerini geliştirmesine yardım ediyor. Ukrayna’yı barışçıl ve özgür bir ülke olarak NATO yolunda görmek istiyoruz.”

Yeni Javelin Tedariki

Törene katılan bir diğer Ukraynalı askeri yetkili ise Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Ana Lojistik Departmanı Komutanı Korgeneral Nikolai Shevtsov idi. Shevtsov’a göre teslimat kapsamında bir parti Javelin ATGM sistemi daha teslim alındı. Shevtsov, teslim alınan silahların Ukrayna’yı NATO üyesi ülkelere daha da yakınlaştırdığını kaydetti.

Ukraynalı yetkililere göre son gerçekleştirilen sevkiyatlarda yer alan askeri malzemelerin bedeli ise yaklaşık olarak 60 milyon dolar civarında. Son yardım kapsamında Ukrayna’ya mühimmat, ATGM, yüksek hassasiyetli silahlar ve tıbbi ekipmanlar teslim edildi.

Önceki iki parti kargo ise 10 ve 18 Ekim tarihlerinde Ukrayna’ya teslim edildi. ABD, Ukrayna’ya daha önce 250 milyon dolar değerinde askeri yardımda bulunmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı; Ukrayna’ya 150 adet Javelin Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM), 10 adet Javelin Fırlatma Ünitesi, eğitim cihazları, destek ekipmanları, teknik ve lojistik hizmetleri içeren bir Yabancı Askeri Satış’ı (FMS), Ekim 2019’da onaylamıştı. Söz konusu satış, 39.2 milyon ABD Doları değerindeydi.

Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD, Ukrayna’ya yönelik askeri yardım paketini askıya aldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Ukrayna Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu