Temel Kotil’den Gürcistan’da Su-25 Fabrikasına Ziyaret

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Gürcistan’ın Tiflis şehrinde bulunan JSC Tbilaviamsheni (Tbilisi Aircraft Manufacturing / TAM) şirketini ziyaret etti. Kotil, hattaki Su-25 uçaklarını inceledi.

Ziyaret, geçtiğimiz hafta gerçekleşti. TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, beraberinde TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Doğan ile birlikte JSC Tbilaviamsheni tesislerinde incelemede bulundu. Heyete, Gürcistan Savunma Bakan Yardımcısı Zurab Azarashvili ve JSC Tbilaviamsheni Genel Müdürü Mikheil Oghlishvili eşlik etti.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre görüşmede taraflar; Gürcistan ve Türkiye arasındaki iş birliğini, bir ortak girişim kurmayı ve askeri-havacılık endüstrisini geliştirmeyi amaçlayan gelecek planlarını tartıştılar. Tplantının ardından heyet, Su-25 uçaklarının modern standartlara uygun olarak yapısal ve aviyonik olarak modernize edildiği JSC Tbilaviamsheni montaj fabrikasını inceledi.

JSC Tbilaviamsheni, halihazırda Su-25 savaş uçağı üretim ve modernizasyon kabiliyetine sahip bir kuruluş. Şirket, Su-25’in NATO standartlarına uygun olarak ‘Su-25KM’ adlı bir konfigürasyonunu da geliştirmiş durumda.

tusaş-gürcistan

Ayrıca hatırlanacağı üzere; Gürcistan Savunma Bakanı Juanshe Burchuladze, Ağustos ayında gerçekleştirilen IDEF’21 Fuarı esnasında TUSAŞ standını ziyaret etmişti. TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Kotil, Bakan Burchuladze’ye ANKA İHA maketi taktim etmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: ‘ŞİMŞEK Füzesi’ Hedefini Başarıyla Vurdu

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu